English

Brukseli sjell në takim Thaçi dhe Daçiç në prani të Catherine Ashton

Përfaqësuesi i Lartë i BE për Punët e Jashtme dhe të Sigurisë Catherine Ashton u takua me kryeministrin e Serbisë, Ivica Daçiç të premten në Bruksel.

Ashton do të takohet edhe me Kryeministrin e Kosovës Hashim Thaçi.

Tema e bisedimeve do të jetë vazhdimi i dialogut Beograd-Prishtinë dhe përfaqësuesi i BE lartë do të nxjerrë një deklaratë me shkrim pas takimeve.

"Qëllimi i takimeve është diskutuar për avancimin e dialogut Beograd-Prishtinë nën sponzorimin e BE-së", u tha në Bruksel të enjten vonë.

Daçiç tha të enjten se Beogradi është i gatshëm për të biseduar, por që kjo nuk do të verifikojë pavarësinë e Kosovës nëpërmjet bisedimeve.

Ai ka shtuar se Serbia nuk ishte duke ecur larg nga bisedimet dhe se ai donte një zgjidhje të shpejtë të problemit të Kosovës.

"Ne jemi të gatshëm për të biseduar me përfaqësuesit e Bashkimit Evropian, ne jemi të gatshëm për të biseduar me përfaqësuesit e institucioneve të përkohshme të Kosovës. E vetmja gjë që insistojmë është se nuk duhet të ketë asnjë negociatë sekrete," shpjegoi kryeministri serb.

Sipas Tanjug, është e mundur që Daçiç dhe Ashton, përveç dialogut me Prishtinën, gjithashtu do diskutojnë çështje të tjera, të tilla si problemi i azilkërkuesve.

Mediat e Kosovës kanë raportuar se zyra e Ashton nuk e ka përjashtuar mundësinë që Daçiç dhe Thaçi do të takohen pas takimeve të ndara të tyre me përfaqësuesin e BE-së.

Megjithatë, Sekretari i Përgjithshëm i Qeverisë së Serbisë Velko Odaloviq, ka thënë se një takim mes Daçiç dhe Thaçi nuk është planifikuar.

"Ajo që unë di është se Thaçi ndoshta do të jetë atje dhe Ashton do të takohet me të, por një takim me Daçiç nuk është planifikuar," theksoi ai.

Dhe korrespondenti i gazetës kosovare “Koha Ditore” nga Brukseli njoftoi se takimi i përfolur midis kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe homologut serb, Ivica Daçiç ka ndodhur sot në prani të përfaqësueses së lartë për Politikë të Jashtme e Sigurisë, Catherine Ashton. Takimi u zhvillua vetëm njëzet e katër orë pas miratimit nga Parlamenti i Kosovës të Rezolutës për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë.

KOMENTE