Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Meningjiti fungoid shkakton vdekjen e 21 personave dhe sëmur 270 të tjerë
English

Meningjiti fungoid shkakton vdekjen e 21 personave dhe sëmur 270 të tjerë

Numri i të vdekurve nga një meningjit fungoid i kohëve të fundit që ka shpërthyer, ka çuar numrin e të vdekurve në 21 dhe numrin që janë infektuar me në 270 persona.

ABC News raporton se Qendra amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve ka raportuar rritje në vdekje. Nga 271 infeksionet tek njerëzit, 268 ishin diagnostikuar me meningjit.

Ndërsa 21 të vdekur dhe 271 infeksionet janë tashmë një shpërthim, numri ende mund të rritet më shumë se 14.000 njerëz në të gjithë shtetet që kanë marrë 23 injeksione nga ilaçe të ndotura.

Në gjyqet e hapura përfshihet edhe çështja që ka vënë në shënjestër farmacinë në Masaçusets që ka lidhje me epideminë, si dhe zyrtarët e kompanisë.

Të enjten, zyrtarët amerikanë të shëndetësisë konfirmuan praninë e fungoidit që lidhet me rastet e meningjitit tek një mjekim me steroid. Ky ilaç është prodhuar në Qendrën e New Englandit, që e ka ndaluar prodhimin dhe ka bllokuar përdorimin këtij produkti. Zyrtarët mendojnë se rreth 14 mijë pacientë në 23 shtete amerikane kanë marrë inxheksione me këtë mjekim, për trajtimin e problemeve të shpinës kurrizore dhe të kyçeve.

Simptomat e meningjiti përfshijnë ethe, dhimbje koke, të përziera, dhimbje të forta në qafë dhe të vjella, ndjeshmëri ndaj dritës, dhe status mental të alteruar, dhe çdo njëri i cili ka marrë një injeksion të aceta methylprednisolone i cili zhvillon simptoma të parregullta duhet të kërkojë kujdes mjekësor të menjëhershëm.

KOMENTE