English

Apple prezanton iPad-in e vogël

Apple ka nisur një version më të vogël të iPad të martën vonë.

Nisja u pranua nga tifozët e etur për një pajisje të lirë, ndërsa kritikët do ta shohin atë si një tjetër provë për shefin ekzekutiv Tim Cook.

Kërkesat për tableta të vogla janë vërtetuar nga suksesi i Kindle Amazon dhe Google Nexus 7.

Ngjarja në San Jose, SHBA, nisi në orën 10:00 sipas kohës lokale (17:00 GMT).

Shumica e analistëve pajtohen se çmimi i iPad me përmasa të vogla, do të jetë çelësi i suksesit të tij.

Aktualisht iPad 3 i Apple 9.7 ka një çmim fillestar prej 499 dollarë ndërsa 2 të saj iPad 2 i Apple mund të blihet për 399 dollarë.

KOMENTE