Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Inagurimi i shkollës në 9-vjeçare në Krujë. Merr pjesë kryeministri Berisha
English

Inagurimi i shkollës në 9-vjeçare në Krujë. Merr pjesë kryeministri Berisha

Kryeministri Berisha mori pjesë sot paradite në inaugurimin e rikonstruksionit shkollës 9-vjecare nr. 1 në Krujë. Kjo shkollë, e cila i shtohet një serie objektesh të reja arsimore në të gjithë vendin, përbën një investim prej rreth 60 milion lekësh, me kapacitet prej 800 nxënës. Shkolla ka 24 klasa, 3 laboratorë (kimi, fizikë dhe biologji), 2 kabinete informatike, bibliotekën, muzeun e shkollës dhe një sallë multi fuksionale për veprimtari ekstrakurrikulare, si dhe palestër të mbyllur.

Gjatë 3 viteve 2009-2012, në Krujë janë ndërtuar dhe rindërtuar 5 objekte shkollore me vlerë të përgjithshme rreth 262 milion lekë.

Kryeministri Berisha, i cili u prit nga nxënës, mësues e familjarë të mbledhur me këtë rast, pasi i uroi ata për shkollën e re, u shpreh se ky mjedis i pajisur më së miri me të gjitha kushtet e një shkolle moderne evropiane do të jetë nxitës për rezultate sa më të larta në garën e bukur dhe fisnike të dijes.

Kryeministri Berisha tha se, për këtë mazhorancë arsimi, shkollimi në kushte të mira, në kushte të njëjta me bashkëmoshatarët europian përbënë përparësinë e të gjitha përparësive. “Ne jemi të bindur se çdo qindarkë, që investojmë sot për ju shumëfishohet në dhjetëra dhe qindra herë nesër, në dritë, në zhvillim për Krujën dhe mbarë Shqipërinë. Ndaj dhe ne kemi shpallur arsimin, shkollimin, si çështjen tonë më serioze, më kryesore. Në një hark kohor të shkurtër nga 2006 e deri më sot, kemi ndërtuar dhe rindërtuar mbi 1300 shkolla në mbarë vendin dhe ka mbetur rreth 29% e tyre, që presin ndërtimin dhe rindërtimin”- theksoi kryeministri Berisha. Gjithashtu Kryeministri garantoi nxënësit dhe mësuesit se gjatë mandatit që vjen çdo shkollë e këtij vendi do të jetë e ndërtuar rishtas ose e rindërtuar.

KOMENTE