Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Mjekët heqin tumorin 28 kg, nga një grua 60 vjeçare
English

Mjekët heqin tumorin 28 kg, nga një grua 60 vjeçare

Mjekët në Gjermani thonë se kanë hequr me sukses një tumor 28 kilogram i mjaftueshëm për të mbushur një karrocë dore, nga një grua 60-vjeçare.

Gruaja, e quajtur si Irmtraud Eichler, kishte qenë më parë e diagnostikuar si obeze, por një tumor i bashkangjitur në vezoren e saj ishte rritur me shpejtësi, gjë që kishte çuar në shtimin e saj në peshë.

Mjekët i kishin dhënë një linjë të ushqimeve që ajo duhej të përdorte për uljen në peshë, por ditën e enjte pas largimit nga spitali ajo nuk ndihej mirë dhe vajza e saj insistoi që të bëhej një skaner, që më pas zbuloi tumorrin gjigand.

Kirurgët nga Klinika Universitare në qytetin lindor të Drezdenit kaluan 7 orë në operacion për heqjen e tumoritme përmasa 60 centimetra me 50 centimetra.
Pacientja është 40 kilogram më pak tani pas operacionit dhe e përshkroi veten si "super e lumtur".

Një zëdhënës për spitalin, tha se 60-vjeçarja kishte bërë një rikthim të plotë dhe ishte tani në gjendje të ecte përsëri me ndihmën e patericave pas heqjes së tumorit, i cili ishte përshkruar si "kufi" - thotë ajo, ai nuk ishte as beninje dhe sidomos as malinje.
"Unë i falënderoj shumë mjekët, unë jam një person i ri," tha zonja Eichler për agjencinë lokale të lajmeve DPA.

KOMENTE