Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Elefanti aziatik flet gjuhën koreane (VIDEO)
English

Elefanti aziatik flet gjuhën koreane (VIDEO)

Një elefant aziatik i quajtur Koshik ka surprizuar shkencëtarët me aftësitë e tij gjuhësore Koreane.

Studiuesit raportojnë se gjitari ka mësuar të imitojë fjalën e njeriut dhe mund të thotë pesë fjalë në koreanisht: hello(përshëndetje) no(jo) sit down(ulu poshtë), lie down(shtrihu poshtë) good (mirë).

Kafsha në kopshtin zoologjik vendos majën e feçkës së tij në gojën e tij për të transformuar gjëmimin e tij të ulët natyral, në një përshtypje bindëse me një zë të njeriut.
Biseda e trajnerit me elefantin:

Koshik: "choah" (good)

Trainer: "choah choah annyeong" (good good hello)

Koshik: "choah" (good)

Trainer: "choah choah annyeong" (good good hello)

Koshik: "choah" (good)

Trainer: "choah choah" (good good)

Koshik: "choah" (good)

Trainer: "annyeong" (hello)

Koshik: "choah" (good)

Trainer: "annyeong" (hello)
1464

KOMENTE