Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Thaç-Daçiç. Ja se çfarë kanë diskutuar
English

Thaç-Daçiç. Ja se çfarë kanë diskutuar

Daçiç u takua me Përfaqësuesin e Lartë të BE për Çështje të Jashtme dhe të Sigurisë Catherine Ashton dhe kryeministrin e Kosovës Hashim Thaçi në Bruksel natën e së mërkurës.

Ashton tha se bisedimet ishin "të hapura dhe të ndershme" dhe se ata ranë dakord se bisedimet do të vazhdojnë.

"Bisedimet tona të hapura dhe të ndershme këtë natë u përqëndruan në mënyrat e ndryshme të normalizimit të marrëdhënieve në mes të dy palëve dhe dy kryeministrat ranë dakord të vazhdojnë bisedimet", thuhet në deklaratën e Ashton.

"Ne ramë dakord që të vazhdojmë punën tonë për zbatimin e plotë të të gjitha marrëveshjeve dhe rezultatet e mirëpritura të një grupi të përbashkët punues për menaxhimin e integruar të vendkalimeve që u mbajt më 05-06 nëntor," tha ajo në deklaratë.

Ashton theksoi se ata kishin diskutuar "transparencën e fondeve që Serbia ofron për komunitetin serb në Kosovë" dhe "si të përmirësohet mbrojtja e trashëgimisë kulturore dhe asaj fetare serbe fetare në Kosovë".

Sipas lirimit, të dyja palët ranë dakord për një grup pune teknik, të që do të përgatisë një studim fizibiliteti për ndërtimin e autostradës Nish-Prishtinë.

Takimi përfundoi rreth 23:00 të mërkurën.

Daçiç i tha B92 menjëherë pas takimit se një hap përpara është bërë në takim. Ai shtoi se takimi në fakt përfaqësonte vazhdimin e bisedimeve të mbajtura në Beograd disa javë më parë me Ashton dhe Sekretaren amerikane të Shtetit Hillari Klinton.

"Bisedimet kanë qenë neutrale ndaj statusit, tema e bisedimeve nuk bëri asnjë ndryshim në Kushtetutën e Serbisë lidhur me pavarësinë e Kosovës, tema ishte gjetja e një modusi për zbatimin e gjërave që janë tashmë të pranuara. Ne gjithashtu diskutuam mënyrën më të mirë të mundshme për të ndihmuar njerëzit në Kosovë dhe Metohi, pa prekur çështjen e statusit ", ka sqaruar Daçiç.

"Sigurisht, unë i thashë se ne nuk duhet të lejojmë që fëmijët tanë të shkojnë në luftë përsëri, ne duhet të diskutojmë të gjitha çështjet ", theksoi kryeministri serb.
Daçiç njoftoi se takimi i ardhshëm me Thaçin do të mbahet në fillim të dhjetorit, mundësisht para 10 dhjetorit, kur Këshilli Evropian duhet të mbajë një sesion.

Sipas tij, ata diskutuan marrëveshjet që tashmë janë arritur, si për të përmirësuar jetën në Kosovë dhe pushtetin ekzekutiv të EULEX në Kosovë '.

Kryeministri serb tha se u ra dakord që zbatimi i marrëveshjes për kalimet administrative do të fillojë muajt e ardhshëm.
Daçiç tha se Serbia dëshiron të bëjë financimin e serbëve të Kosovës transparente.

Kur u pyetën nëse kjo do të thoshte se Serbia do të shfuqizojë të ashtuquajturat institucione paralele, Kryeministri tha se kjo nuk ishte një nga kërkesat dhe se nuk u diskutua.

"Serbia nuk ka asgjë për të fshehur. Komuniteti ndërkombëtar dhe serbët e Kosovës duan të dinë se çfarë po financon Serbia, "tha Daçiç B92.

Ai tha se Thaçi kishte premtuar se një njësi policore kryesisht me serbë do të formohet dhe se puna e tij do të jetë për të mbrojtur kishat dhe manastiret serbe.

Sipas kryeministrit, BE-ja dhe Prishtina ishin të befasuar nga hapja e Serbisë dhe gatishmëria për të diskutuar absolutisht të gjitha çështjet dhe se ata nuk ishin në gjendje për t'iu përgjigjur propozimeve të Serbisë.

"Ky ishte një takim i mirë dhe i dobishëm dhe mendoj se kemi bërë disa hapa përpara", përfundoi ai.

Thaçi tha se është rënë dakord që të gjitha marrëveshjet do të zbatohen dhe se Kosova kishte insistuar se financimi i "institucioneve paralele serbe në Kosovë" të jetë transparent.

KOMENTE