English


Jashtëqitja. 5 shenja serioze që tregojnë shëndetin tuaj

Jashtëqitja është mjaft e rëndësishem në jetën tonë. Se sa shpesh shkojmë në banjo apo dhe se sa jashtëqitje nxjerrim jashtë, është një tregues mjaft i mirë për shëndetin tonë, që ka të bëjë me sistemin e aparatit tretës të njeriut.

"Trakti i tretjes përmban qeliza bakteriale më shumë se sa ka qelizat në tërë trupin," tha Dr Jean-Pierre Raufman, një gastroenterologist në Universitetin e Maryland School of Medicine. "Është shumë e rëndësishme që të brendshmet tona të punojnë edhe për të absorbuar ushqyesit e nevojshëm, por edhe të nxjerrin jashtë toksinat dhe kimikatet që dëmtojnë shëndetin tonë."

Por shumica e njerëzve nuk i kushtojnë rëndësi madje thonë që nuk ka problem se si dhe sa herë keni jashtëqitje, Por mjeku shpjegon se është një mënyrë e gabuar të menduari pasi ky proçes është esencial për të na treguar nëse çdo gjë funksionon ok ose jo në trupin tonë.

Një ndryshim në lëvizjeve të zorrëve mund të jetë thjesht për shkak të një diete por ajo mund të tregojë se trupi është duke luftuar një infeksion, ose ka një problem serioz.

5 gjëra që duhet t'i dini, se si flet jashtëqitja për shëndetin tuaj

Ngjyra

Ngjyra është shpesh një reflektim i asaj që ju hani. Ndërsa hije të ndryshme në kafe janë konsideruar gjithashtu normale, ndërsa disa ngjyra si e zezë apo e verdhë nuk janë normale.

"Ngjyra e zezë mund të tregojë gjakderdhje në stomak ose në pjesën e parë të zorrëve të vogla," tha Raufman.
Shtojca Hekuri mund të errësojnë ngjyrën në të gjelbër të errët, shtoi ai. Duke marrë mjekime që përmbajnë të tilla si Pepto-Bismol, apo të hani boronica gjithashtu mund të shkaktojnë ngjyrë të zezë.
E ndritshme e kuqe zakonisht sugjeron se gjaku vjen nga pjesa e poshtme e sistemit të tretjes, të tilla si, rektumi ose anusi, zorra e trashë.
E zbehtë e bardhë ose e verdhë mund të tregojë gjithashtu një problem.

"Arsyeja pse është kafe është për shkak të prodhimit tonë normal të biliareve," tha Raufman. "Nëse ka një problem me rrjedhën e biliareve, mund të thotë një problem si kanceri i ducts biliare, ose kanceri pankreatik ose hepatit."

Forma

Një ndryshim në formë gjithashtu mund të jetë shkak për shqetësim. Jashtëqitjet që janë të ngushta dhe si lapsa të hollë mendohet nga disa ekspertë të jetë një simptomë e kancerit të zorrës së trashë.

"Kjo mund të jetë një shenjë e pengesave në pjesën e poshtme të zorrës së trashë", që do të thotë zorra është bllokuar pjesërisht.

Një tjetër shenjë e një problemi potencial është forma e butë. Forma që qëndron në anën e tasit apo qypit të banjos, ose është e vështirë për tu larë mund të tregojë praninë e lartë të yndyrës.

"Gjithandej yndyrë, kështu që ju do ta shihni atë në ujë," tha Raufman. "Ato duken si pikat e yndyrës, të cilat tregojnë se trupi nuk ka absorbuar yndyrën si duhet." Sëmundjet kronike të tilla si pancreatiti bllokon trupin të thithë si duhet yndyrën.

Në përgjithësi, nëse jashtëqitjet kalojnë pa problem kur shtypim ujin, nuk ka asnjë problem.

Era

Edhe pse aroma e jashtëqitjeve mund të jetë mjaft e pakëndshme, ajo nuk duhet injoruar por përsëri ka rëndësinë e vet.

"Është e vështirë për të të treguar njerëzve se era është tepër e rëndë" tha Raufman. "Nëse ka një ndryshim në jashtëqitjen tuaj dhe që vazhdon ose është e pazakontë, ju duhet të flisni me mjekun tuaj."

Jashtëqitja është e përbërë nga ushqimi i patrazuar, bakteret, mukus dhe qeliza të vdekura. Kjo zakonisht ka erë të keqe për shkak të baktereve dhe parazitëve, por ai gjithashtu mund të ketë komponime që prodhojnë një erë të pakëndshme.

"Nëse ju keni gjak në jashtëqitjen tuaj, zakonisht vjen me një erë të veçantë të çuditshme," tha ai. "Gjithashtu, me shumë yndyrë era është veçanërisht e keqe."

Arsyet për një erë të keqe mund të vijnë dhe nga ilaçet që ju mund të merrni, ose ushqime që ka qëndruar në bark për një kohë më të gjatë ose kur ka një infeksion, tha ai.

Kapsllëk

Jashtëqitjet e thata dhe që janë vështirë për tu eleminuar janë një shenjë e kapsllëkut. Njerëzit të cilët janë kaps mund të kenë lëvizjeve të zorrëve më pak se tri herë në javë.
Kapsllëk është një ankesë e zakonshme, dhe shumica e njerëzve përjetojnë të paktën një herë në jetën e tyre. Më shumë se 4 milionë amerikanë kanë kapsllëk të shpeshtë, sipas Institutit Kombëtar të Diabetit Tretjes së ushqimit dhe Sëmundjeve të veshkave.

Kapsllëku mund të shkaktohet nga një sërë faktorësh, duke përfshirë një dietë të varfër, mungesa e ushtrimeve, medikamente të caktuara, mungesa e lëngjeve apo çrregullime të ndryshme të zorrëve.

Nëse injorohen, kapsllëku mund të çojë në komplikacione të tilla si hemorroide ose gjakderdhje nga zorra e trashë. Mënyra më e mirë për lehtësimin e simptomave është që të ndiqni një dietë të ekuilibruar dhe tepër të pasur me fibra, pini shumë ujë, bëni ushtrime rregullitsh dhe shkoni në banjë sa herë që ju ndieni nevojë.

Diarre

Diarre ndodh kur jashtëqitjet dalin tepër lirshëm, të holluar me ujë kalojnë nëpër zorrët tuaj shumë shpejt. Në përgjithësi ajo zgjat një ose dy ditë dhe kalon.

"Kjo është një mënyrë normale për trupin për të hequr qafe substancat toksike, si baktere ose infeksionet virale", por ai gjithashtu mund të çojë në dehidratim, tha Raufman.

Parazitët e gjetur në ujë dhe ushqim mund të hyjnë në trup dhe prishin sistemin e tretjes, duke shkaktuar diarre që mund të zgjasë disa ditë.

Diarreja gjithashtu mund të sugjerojë një problem shumë serioz. Diarreja që zgjat së paku katër javë mund të jetë një shenjë e një sëmundje kronike, të tilla si sindromi nervoz i zorrëve apo sëmundje Crohn.

Por diarreja gjithashtu mund të jetë një shenjë e çamçakëzit që përmban alkool sheqer, xylitol apo sorbitol. Raufman tha: "Dikush që përdor çimçakiza pa sheqer një ose dy paketat në ditë mund të ketë edhe diarre."

KOMENTE
 • enio12:17 - 10 Tetor 2018
  kam njeproblem qe ka te bej me pandjeshmerine gjate jashteqitjes mbase ne pjesen fundore te zorres,pervecse vuaj edhe nga kapslleku.Ka raste kur para se te shkoj ne tualet nje pjese e vogel del ne menyre te pavullnetshme.Mund te me jepni nje sqarim ju lutem se me cfare kemi te bejme ne kete rast.
 • Flora23:00 - 23 Nëntor 2017
  , jam45 vjeqare dhe kam problem me kapsllekun. Une nuk dal qdo dite ne WC , dal ne qdo tri apo kater dite. Une e perdori shpesh kete lloj te barnave MOVICOL . Sa e perdori kete lloj jam e rregullt ne jashteqitje por kur e ndaloj vazhdoj prap me kete problem. Tash koheve te fundit kam edhe gjakderdhje pas kryerjes se nevojes dmth eshte gjak i kuq dhe i paster. Ju lutem me tregoni se qka te bej ? Une pemet i ha shume dhe nuk di pse me ndodh keshtu, ushqimin gjithmone e ha me rregull. Ju faleminderit per mirekuptim...
 • Pordhamani11:21 - 11 Shtator 2017
  Pershendetje. Me heq barku shum fort e bej uje fare. Leqe mban nje ere qia motren nuk durohet po vdiqa sa me dhemb barku. Po ka raste dhe kur cohem ne mengjes zihem kaps me dalin syte pe vendit del majaselli duhet te futesh okllaine qe ta cosh bythen ne vend. Do na thyhet poci ndo1 dite si gure bien. Do kemi krimba ne bark e ja qiva rop te tereve atyre doktoreve. Doktor petriti grua qiri i mutit
 • Mashkull01:08 - 01 Qershor 2017
  Prsh,jam 16 vjecar dhe kam gjakderdhje nga pas a eshte kjo rrezik
 • Eda 13:44 - 22 Maj 2017
  Përshendejte, kam 6 muaj qe jetoj ne Angli kam probleme me jashtqitje, problemi me ka filluar qysh muajin e par kur kam ardh, por kisha ket problem shum rrall, kurse tash qe 3 jaw e kam vazhdimisht ket problem, kam shum dhimbje dhe jashtqitje me gjak, jam 23 vjeqe, asnjher me par nuk e kam pas ket problem vetem prej se kam ardhur ne Angli, a mundeni mem kshillu se pse ndodh ose ndonje gje qe me ndihmon, ju faleminderit
 • Lendi11:41 - 29 Mars 2017
  Pershendetje . Käme Probleme me barkun käme 5 muja qe dalele vetem Bark. uje .
 • Niku21:31 - 10 Mars 2017
  Pershendetje .kam djalin tre muajsh dhe ka nji jave qe jashteqitjen e madhe e ka te holle.cfare duhet te bej? Bye
 • alberti16:57 - 03 Shkurt 2017
  prsh kam nje djal 4 vjeq po ka probleme me zorr trash shpeshher del kapak sa qe sun rrin ul pa leviz kembet edhe kur po bahet kaps krejt trupi e koka po i skuqet dej po del qfar te bej analizat jakem ba mir ikan dal qfar mund te ket pres pergjigje
 • Cufa00:22 - 25 Nëntor 2016
  Pershendetje Kam nje vit qe kam jashqitje te holl nga nje her trashet ngjyra te ndryshme shum të quditshm ka rast deri 7 her në dit kry nevoj edhe dhimbje barku kam nga nje her me therr mas shpine në korriz sikur mu bae bir nuk shkon minuti me dytyron me krye nevoj analizat mir me kan dal kam bae edhe analizene jashqitjes mir mkan dal qfar me kshilloni ju lutem ju faliminderit
 • Qano13:27 - 06 Shtator 2016
  JAM NJE QYTEAR 62 VJEC KAM TRE DITE QE NXIRRE GJAK TE PASTER NE JASHTEQITJE NUK E DI NGA VJEN, POR UNË KAM TROMOCIDET NEN NORME 110 000 MOS NDOSHTA NDIKON KJO?
 • Klodjan 08:57 - 22 Janar 2015
  Pershendetje,jam 23 vjec dhe kam problem me jashtqitjen.kam 2 vjet kur dal jashte kam dhimje,me ka dal dhe nje cop mishi (si mish i huaj ngjyr e erret),pasi dal jashte nuk kam probleme po thjesh her pas here ndiej pak dhimbje
 • Mondi Shkurti al pacino10:33 - 10 Shtator 2014
  Pershendetje,jam 37 vjec dhe kam problem me jashtqitjen.kam 4 vjet kur dal jashte kam dhimje,me ka dal dhe nje cop mishi (si mish i huaj)vitin i fundin me shoqerohet dhe me gjak,pasi dal jashte kam djegje dua te rri vetem shtrire,pasi me kalojne dhimbej jam mire deri sa te dal prape jashte. ju lutem pres pergjigje me respekt
 • Edlira Pallani14:53 - 19 Korrik 2014
  une jam shtatezane dhe prej muajit te dyte une jam me diarre e cila varion nga 2 here ne dite deri ne 5 here rralle ndodh qe te kete ngjyre te erret si ne te zeze shume rralle,tani jam ne muajin e katert i bera te gjitha analizat dhe me dolen ne rregull madje bera dhe nje sigma dhe ajo doli ne rregull si eshte e munduar atehere ju lutem nese keni ndonje specilist te shkruaj une jam shume ne merak per bebin jo per vete por dua qe bebi te jete mire...
 • Dorjanidis20:13 - 13 Prill 2014
  Prsh .un kam 3 dit qe dal jashtqitje uje ka ngjyren e verdhe dhe ka pak dhimbje barku.
 • Ioana Ana21:02 - 04 Prill 2014
  Preshendetje! Jam 16 vjece dhe kam nje problem me jashtshqitjen dal jash 1 ne 3 dit dhe ndonjer shoqerohet me gjakderdhje por nuk kam dhembje ju lutem te me thon a esht ndo nje problem shum i rezikshen
 • rosela22:41 - 11 Shkurt 2014
  Dua te di a ka problem vajza ime se gjithmon qe kryen jashteqitjen,jashteqitja e saj qendron siper ujit dhe shum radh e mer presioni i kasetes ne pergjithesi i hedh uje me kov vet.Me njefjal jashteqitja e saj eshte shum e leht qendron siper si nje kalli miseri qe i ke hequr kokrat dhe e mer uji sa andej ketej qendron ne siperfaqe.Me respekt Rosela.
 • Lina Loqka01:15 - 04 Shkurt 2014
  Kam nje pyetje- ka dhimbje ne bark due mas jashteqitjes ka pas pak gjak a mund te jet llloj kanceri apo hemoroidet mund te jen- ju lutem pergjigje