English

Jashtëqitja. 5 shenja serioze që tregojnë shëndetin tuaj

Jashtëqitja është mjaft e rëndësishem në jetën tonë. Se sa shpesh shkojmë në banjo apo dhe se sa jashtëqitje nxjerrim jashtë, është një tregues mjaft i mirë për shëndetin tonë, që ka të bëjë me sistemin e aparatit tretës të njeriut.

"Trakti i tretjes përmban qeliza bakteriale më shumë se sa ka qelizat në tërë trupin," tha Dr Jean-Pierre Raufman, një gastroenterologist në Universitetin e Maryland School of Medicine. "Është shumë e rëndësishme që të brendshmet tona të punojnë edhe për të absorbuar ushqyesit e nevojshëm, por edhe të nxjerrin jashtë toksinat dhe kimikatet që dëmtojnë shëndetin tonë."

Por shumica e njerëzve nuk i kushtojnë rëndësi madje thonë që nuk ka problem se si dhe sa herë keni jashtëqitje, Por mjeku shpjegon se është një mënyrë e gabuar të menduari pasi ky proçes është esencial për të na treguar nëse çdo gjë funksionon ok ose jo në trupin tonë.

Një ndryshim në lëvizjeve të zorrëve mund të jetë thjesht për shkak të një diete por ajo mund të tregojë se trupi është duke luftuar një infeksion, ose ka një problem serioz.

5 gjëra që duhet t'i dini, se si flet jashtëqitja për shëndetin tuaj

Ngjyra

Ngjyra është shpesh një reflektim i asaj që ju hani. Ndërsa hije të ndryshme në kafe janë konsideruar gjithashtu normale, ndërsa disa ngjyra si e zezë apo e verdhë nuk janë normale.

"Ngjyra e zezë mund të tregojë gjakderdhje në stomak ose në pjesën e parë të zorrëve të vogla," tha Raufman.
Shtojca Hekuri mund të errësojnë ngjyrën në të gjelbër të errët, shtoi ai. Duke marrë mjekime që përmbajnë të tilla si Pepto-Bismol, apo të hani boronica gjithashtu mund të shkaktojnë ngjyrë të zezë.
E ndritshme e kuqe zakonisht sugjeron se gjaku vjen nga pjesa e poshtme e sistemit të tretjes, të tilla si, rektumi ose anusi, zorra e trashë.
E zbehtë e bardhë ose e verdhë mund të tregojë gjithashtu një problem.

"Arsyeja pse është kafe është për shkak të prodhimit tonë normal të biliareve," tha Raufman. "Nëse ka një problem me rrjedhën e biliareve, mund të thotë një problem si kanceri i ducts biliare, ose kanceri pankreatik ose hepatit."

Forma

Një ndryshim në formë gjithashtu mund të jetë shkak për shqetësim. Jashtëqitjet që janë të ngushta dhe si lapsa të hollë mendohet nga disa ekspertë të jetë një simptomë e kancerit të zorrës së trashë.

"Kjo mund të jetë një shenjë e pengesave në pjesën e poshtme të zorrës së trashë", që do të thotë zorra është bllokuar pjesërisht.

Një tjetër shenjë e një problemi potencial është forma e butë. Forma që qëndron në anën e tasit apo qypit të banjos, ose është e vështirë për tu larë mund të tregojë praninë e lartë të yndyrës.

"Gjithandej yndyrë, kështu që ju do ta shihni atë në ujë," tha Raufman. "Ato duken si pikat e yndyrës, të cilat tregojnë se trupi nuk ka absorbuar yndyrën si duhet." Sëmundjet kronike të tilla si pancreatiti bllokon trupin të thithë si duhet yndyrën.

Në përgjithësi, nëse jashtëqitjet kalojnë pa problem kur shtypim ujin, nuk ka asnjë problem.

Era

Edhe pse aroma e jashtëqitjeve mund të jetë mjaft e pakëndshme, ajo nuk duhet injoruar por përsëri ka rëndësinë e vet.

"Është e vështirë për të të treguar njerëzve se era është tepër e rëndë" tha Raufman. "Nëse ka një ndryshim në jashtëqitjen tuaj dhe që vazhdon ose është e pazakontë, ju duhet të flisni me mjekun tuaj."

Jashtëqitja është e përbërë nga ushqimi i patrazuar, bakteret, mukus dhe qeliza të vdekura. Kjo zakonisht ka erë të keqe për shkak të baktereve dhe parazitëve, por ai gjithashtu mund të ketë komponime që prodhojnë një erë të pakëndshme.

"Nëse ju keni gjak në jashtëqitjen tuaj, zakonisht vjen me një erë të veçantë të çuditshme," tha ai. "Gjithashtu, me shumë yndyrë era është veçanërisht e keqe."

Arsyet për një erë të keqe mund të vijnë dhe nga ilaçet që ju mund të merrni, ose ushqime që ka qëndruar në bark për një kohë më të gjatë ose kur ka një infeksion, tha ai.

Kapsllëk

Jashtëqitjet e thata dhe që janë vështirë për tu eleminuar janë një shenjë e kapsllëkut. Njerëzit të cilët janë kaps mund të kenë lëvizjeve të zorrëve më pak se tri herë në javë.
Kapsllëk është një ankesë e zakonshme, dhe shumica e njerëzve përjetojnë të paktën një herë në jetën e tyre. Më shumë se 4 milionë amerikanë kanë kapsllëk të shpeshtë, sipas Institutit Kombëtar të Diabetit Tretjes së ushqimit dhe Sëmundjeve të veshkave.

Kapsllëku mund të shkaktohet nga një sërë faktorësh, duke përfshirë një dietë të varfër, mungesa e ushtrimeve, medikamente të caktuara, mungesa e lëngjeve apo çrregullime të ndryshme të zorrëve.

Nëse injorohen, kapsllëku mund të çojë në komplikacione të tilla si hemorroide ose gjakderdhje nga zorra e trashë. Mënyra më e mirë për lehtësimin e simptomave është që të ndiqni një dietë të ekuilibruar dhe tepër të pasur me fibra, pini shumë ujë, bëni ushtrime rregullitsh dhe shkoni në banjë sa herë që ju ndieni nevojë.

Diarre

Diarre ndodh kur jashtëqitjet dalin tepër lirshëm, të holluar me ujë kalojnë nëpër zorrët tuaj shumë shpejt. Në përgjithësi ajo zgjat një ose dy ditë dhe kalon.

"Kjo është një mënyrë normale për trupin për të hequr qafe substancat toksike, si baktere ose infeksionet virale", por ai gjithashtu mund të çojë në dehidratim, tha Raufman.

Parazitët e gjetur në ujë dhe ushqim mund të hyjnë në trup dhe prishin sistemin e tretjes, duke shkaktuar diarre që mund të zgjasë disa ditë.

Diarreja gjithashtu mund të sugjerojë një problem shumë serioz. Diarreja që zgjat së paku katër javë mund të jetë një shenjë e një sëmundje kronike, të tilla si sindromi nervoz i zorrëve apo sëmundje Crohn.

Por diarreja gjithashtu mund të jetë një shenjë e çamçakëzit që përmban alkool sheqer, xylitol apo sorbitol. Raufman tha: "Dikush që përdor çimçakiza pa sheqer një ose dy paketat në ditë mund të ketë edhe diarre."

KOMENTE