Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Kush do të zëvendësojë Hillary Clinton
English

Kush do të zëvendësojë Hillary Clinton

Sekretarja e Shtetit amerikan Hillari Klinton, e cila gjatë katër viteve të fundit ka transformuar veten nga rivale politike e presidentit Barak Obama në përfaqësuesen e tij të palodhur jashtë vendit, mbajtja e mandatit si shefe e diplamacisë amerikane është mjaftueshëm për një mandat.

Poshtë janë disa nga përgjigjet që ajo i ka dhënë pyetjeve të bëra nga Wolf Blitzer, moderator i CNN në mars 2011.

Blitzer: Nëse presidenti rizgjidhet, do të doni të shërbeni përsëri në të njëjtin pozicion që keni tani?
Clinton: Jo
Blitzer: Dëshironi të shërbeni si sekretare e mbrojtjes?
Clinton: Jo
Blitzer: Dëshironi të jeni nënkryetare e Shteteve të Bashkuara?
Clinton: Jo
Blitzer: Dëshironi të jeti presidente e Shteteve të Bashkuara?
Clinton: Jo

Duke vizituar të paktën 111 vende dhe udhëtuar rreth 1.5 milion kilometra si sekretare, Klinton mund të ketë një pikë të kuptueshme.

Presidenti ka thënë publikisht se ai është duke bërë më të mirën e tij, për të bindur atë, që të qëndrojë veçanërisht për të ndihmuar politikën amerikane në Pranverën Arabe dhe ngjarjet në Siri.

"Unë nuk mendoj se planet e Sekretarit kanë ndryshuar", ka thënë zëdhënësja Viktoria Nuland gazetarëve në Departamentin e Shtetit, pas fitores së Obamës në 6 nëntor. "Ju keni dëgjuar shumë herë se ajo kërkon të dëgjojë një pasues të ri dhe më pas ajo do të kthehet në jetën e saj private, duke gëzuar pushime, të mendojë dhe të shkruajë mjaft gjëra nga jeta e saj."

Çelësi për një sekretare të mirë të shtetit është marrëdhënia e tij ose e saj me presidentin, thotë ish-zyrtari i Shtëpisë së Bardhë Lawrence Haas, i cili është një zyrtar i lartë për politikën e jashtme të SHBA në Këshillin Amerikan për Politikë të Jashtme.

"Sekretari i shtetit po kryen politikën e presidentit të Shteteve të Bashkuara, dhe që të jetë e vërtetë, nuk ka rëndësi se kush është në atë pozitë", thotë Haas. "Dhe unë mendoj se Sekretarja Klinton ka bërë një punë shumë të mirë në këtë fushë."
Disa emra janë përmendur si pasues të mundshëm. Ai që lakohet më shpesh është senatori John Kerry nga Masaçusets, kryetar i Komitetit të Senatit për Marrëdhënie të Jashtme. Ai është lavdëruar për kontaktet e tij të gjera ndërkombëtare dhe ekspertizën e tij të gjerë në çështjet e politikës së jashtme duke filluar nga Lindja e Mesme në Kinë në Rusi.

Kushtetuta amerikane kërkon që emërimet e kabinetit të miratohen nga Senati, i cili duhet të paraqesë pa asnjë problem emrin për Kerry, i cili ka shërbyer në atë dhomë që nga viti 1985.

Por që forca është edhe dobësia e tij. Obama me siguri do të mendojë dy herë për emërimin e një senatori në kabinet dhe duke marrë rrezikun që një republikan mund të fitojë atë vend në Senat, rezulton e veçantë.

Gjithashtu thuhet se në përzierje është ambasadori amerikan i Kombeve të Bashkuara Susan Rais, një pozicion që Obama e ka ngritur këtë status në nivel qeveritar.

Megjithatë, Rice është kritikuar ashpër për komentet që ajo bëri pas sulmit të 11 shtatorit 2012 në konsullatën amerikane në Bengazi, Libi, ku ambasadori amerikan Chris Stevens dhe tre amerikanët e tjerë mbetën të vdekur. Konservatorët në Shtetet e Bashkuara kanë bërë thirrje për dorëheqjen e saj për gjoja mashtruese e publikut në lidhje me natyrën e sulmit. Nëse Obama e emëron atë, ajo do të përballet me pyetje të vështira gjatë seancave të konfirmimit të Senatit.


Përveç kësaj, ajo ka qenë në vijën e frontit në disa ndërveprime të tensionuara midis Këshillit të Sigurimit të OKB-së me Rusinë dhe Kinën mbi çështje si Irani, Libia, Siria.

Këshilltari i sigurisë kombëtare i Obamës, Thomas Donilon, gjithashtu është përmendur shpesh si një pasues i mundshëm i Clintonit. Ai shërbeu si sekretar i shtetit, shefi i personelit në administratën e presidentit Bill Klinton, duke luajtur role të rëndësishme në negocimin e marrëveshjes që i dha fund luftës në Bosnjë-Hercegovinë dhe zgjerimin e NATO-s në fund të viteve 1990 dhe fillim të viteve 2000.

"Ai ka përvojë të gjerë në çështjet e politikës së jashtme, politikës kombëtare të sigurisë, dhe ndoshta, në krahasim me dy të tjerët, ai është më i mirë-kualifikuar", thotë Haas për Donilon. "Ai është gjerësisht i respektuar dhe ai do të ketë të gjitha mjetet për të bërë një punë të mirë, Unë besoj ".

KOMENTE