English

Poloni. Dita e pavarësisë polake kthehet në ditë trazirash

Forcat speciale të policisë qëndrojnë në mes të demonstruesve si dhuna shpërthen në një paradë feste për festën kombëtare të Polonisë në Varshavë në 11 nëntor 2012, raporton agjencia Reuters.

Policia përdori gaz lotsjellës dhe shkopinj gome kundër aktivistëve ultra të djathtë të krahut në Varshavë, Ditën e Pavarësisë së saj.

Dhuna shpërtheu pasi policia u përpoq për të shpërndarë turmat nacionaliste për të shmangur konfrontimin e tyre me grupet anti-fashiste në kryeqytetin e vendit.
Krahu i djathtë ekstremist sulmoi policinë me fishekzjarre dhe gurë si ata u përpoqën të thyejnë kordonin e policisë dhe thuhet se dy oficerë u plagosën dhe disa huliganë u arrestuan.

Mijëra oficerë u vendosën në rrugët e Varshavës në fillim të ditës për të parandaluar grupet rivale nga konfrontimi me njëri-tjetrin. Nacionalistët polake dhe radikale e krahut të majtë janë dy grupe të etur për të përdorur Ditën Kombëtare si një shans për një luftë.

Megjithatë, shumica e marshimit prej 100.000 personash ditën e dielë për të shënuar pavarësinë polake qëndruan të qetë.

KOMENTE