Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
OKB-ja ka dështuar në mbrojtjen e civilëve në Sri Lanka
English

OKB-ja ka dështuar në mbrojtjen e civilëve në Sri Lanka

Një raporti mjaft kritik i brendshëm i OKB-së thotë se OKB-ja ka dështuar në mbrojtjen e civilëve gjatë luftës së përgjakshme në Sri Lanka.

"Ngjarjet në Sri Lanka shënojë një dështim të rëndë të OKB-së që të përgjigjet në mënyrë adekuate për paralajmërimet e hershme ... gjatë fazave përfundimtare të konfliktit", përfundon ajo.

Qeveria dhe rebelët separatistë Tamil janë të akuzuar për krime lufte gjatë konfliktit, i cili përfundoi në maj 2009.

Lufta vrau së paku 100.000 njerëz.

Ende nuk ka shifra të konfirmuara për vdekjen e civilëve në muajt e fundit të betejës. Një hetim i OKB-së tha se ishte e mundur deri në 40,000 njerëz u vranë vetëm në pesë muajt e fundit. Të tjerë sugjerojnë se numri i vdekjeve mund të jetë edhe më i lartë.

Ish-zyrtari i lartë i OKB-së Charles Petrie, i cili kryesoi panelin shqyrtues të brendshëm, i tha BBC-së se raporti është tani në Nju Jork për tu paraqitur te Sekretari i Përgjithshme i OKB-së Ban Ki moon

Nuk kishte asnjë përgjigje të menjëhershme nga OKB-ja, e cila nuk komentoi mbi raportin e sapo dalë. Por burime të lartë të OKB-së thonë se Sekretari i Përgjithshëm planifikon të publikojë rishikimin, dhe të veprojë në bazë të rekomandimeve të gjera të tij në mënyrë që të "mësojë mësime" dhe t'i përgjigjet në mënyrë më efektive krizave të mëdha të tilla si Siria tani.

KOMENTE