Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Vendoset armëpushim mes Izraelit dhe Hamasit
English

Vendoset armëpushim mes Izraelit dhe Hamasit

Një armëpushim mes Izraelit dhe lëvizjes islamiste të Hamasit është arritur të enjten.

Izraeli tha se disa radio raketa janë qëlluar nga Gaza, por nuk ka pasur asnjë shenjë e një përgjigje izraelite.

Brenda natës, mijëra banorë të Gazës dolën nëpër rrugë për të festuar, duke valëvitur flamujt dhe duke hedhur fishekzjarre.

Këshilli i Sigurimit i OKB i ka bërë thirrje Izraelit dhe Hamasit të mbështesë marrëveshjen e ndërmjetësuar nga Egjipti.

Këshilli gjithashtu përgëzoi Presidenti egjiptian Mohamed Mursi dhe të tjerë të përfshirë në përpjekjet diplomatike.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki-moon, i cili ka qenë në takim me udhëheqësit rajonalë gjatë konfliktit, e mirëpriti armëpushimin dhe tha se ishte urgjente që ndihmat humanitare të dërgohen në Gaza.

"Ne të gjithë jemi të vetëdijshëm se ka shumë detaje që duhet të forcohen për një armëpushim të gjerë, të qëndrueshëm për të mbajturë të fortë në afat të gjatë," tha ai.

"Është e domosdoshme që të dyja palët të rrinë në armëpushim, në mënyrë që të lejojnë trajtimin e këtyre çështjeve themelore."

Pesë izraelitë dhe më shumë se 150 palestinezë kanë vdekur nga shpërthimi i dhunës që filloi javën e kaluar.

Sipas marrëveshjes, Izraeli ka rënë dakord për t'i dhënë fund të gjitha armiqësive dhe vrasjeve në shënjestër, ndërsa të gjitha fraksionet palestineze do të duhet të ndalojnë qitjen me raketa në Izrael.

Izraeli duhet të fillojë bisedimet për hapjen e kalimeve kufitare në Gaza dhe lehtësimin e kufizimeve në lëvizjen e njerëzve dhe mallrave.

KOMENTE