English


100-vjetori i pavarësisë së Shqipërisë, festë e madhe në SHBA (VIDEO)

100-vjetori i pavarësisë së Shqipërisë, është festuar edhe në SHBA. Tabelat elektronike në sheshin Times Square në Manhattan shfaqën flamurin shqiptar dhe në shesh u dhanjë koncert me këngë dhe valle shqiptare. Ndërkohë, po në Nju Jork dhe qytete të tjera të Shteteve të Bashkuara janë zhvilluar aktivitete me rastin e përvjetorit të pavarësisë.

Në disa rrugë të Bronksit, ku jetojnë një numër i madh shqiptarësh, valëviten flamuj shqiptarë krahas atyre amerikanë. Një ceremoni për ngritjen e flamurit shqiptar do të mbahet në lagjen financiare të Nju Jorkut.

Në Bronks, Federata Panshqiptare Vatra dha një mbrëmje të madhe me disa nga këngëtarët më të njohur të komunitetit.

Gazetat shqiptaro-amerikane “Illyria”dhe “Dielli” kanë botuar numra të posaçëm kushtuar 100-vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë. Një suplement historik për Shqipërinë, me shkrime të gazetës “Illyria” botohet nga gazeta me tirazhin më të madh në të gjithë Nju Jorkun, “New York Daily News.”

Në Norfolk të shtetit Virginia, ku ndodhet shtabi i vetëm i NATO-s jashtë Evropës, sot u ngtit me ceremoni flamuri shqiptar, me rastin e 28 nëntorit.

Uashington, Lidhja Qytetare Shqiptaro-Amerikane e kryesuar nga ish Kongresmeni Joe DioGuardi, organizon sot një veprimtari, ku një numër anëtarësh të Kongresit amerikan mblidhen për të uruar shqiptarët me rastin e 100-vjetorit të pavarësisë dhe për të përkujtuar rolin e tyre në shpëtimin e hebrejve gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Komuniteti shqiptar i Michiganit organizoi një Akademi Shkencore në Kishën Katolike “Zoja Pajtore e Shqiptarëve”. Në akademi referuan një numër studiuesish nga Shtetet e Bashkuara dhe nga vende të tjera. Në aktivitet përshëndeti anëtari i Dhomës së Përfaqësuesve Gary Peters dhe personalitete të tjera.
Forumi Shqiptaro Amerikan për Demokraci zhvilloi Seminarin Perkujtimor "100 Vjet Pavaresi-Arritje dhe Sfida". Profesor Sami Repishtit iu dha çmimi " Nderi i Diasporës". Certifikata mirenjohjeje iu dhanë kërcimtarit Toni Dovolani dhe disa shqiptaro-amerikanëve të tjerë.
1531

KOMENTE
  • Fatbardh Doci AGIMI22:11 - 01 Dhjetor 2012
    Edhe atja ne Konference Shkencore te Akademis e te Institutit u shperndan cmime levdruse CERTIFIKATA por esht e pamundur te permenden sepse nuk jane mbajtur shenim nga ana imee. Eshte harruar edhe Prof. Bajram Doka qe ishte ne kshillin kordinus dhe ka nda ftesta e ,temat i cili ka marr pjes dhe ne nje Kongres Nderkombatar ne Berlin te Gjermanise per Efipgrafin per cilene ka studjuar e ka bere nje liber.Po ashtu u mbajte nje teme per gjuhen shqipe por me qene se nuk i mbaj men rererusit tjere e lem me kaq. Fatbardh Doci Scentific collaborator New York
  • Fatbardh Doci AGIMI18:42 - 30 Nëntor 2012
    Shtojc me falni ka disa gabime por aty ku thuhet Mr. Ruci duhet lexohe nje burr i qete. Shkak qe shkova mbledhje u be dhe kur mendova po ata kan qene me pushk ne krahe dhe kane vu jeten ne rrezik neper postblloq sllave e tuke me kalue lumejt e rriture.Bile udhheqja e kosoves me Hasan Prishtine ,Nexhip Draga, Idriz Seferi,Sahit Hoxhe ishin fute ne burge ne shkupe Bajram Curri me shoke u nise por patrulat Serbe ne postblloqei kane ndaluare. Faleminderit
  • Fatbardh Doci AGIMI18:18 - 30 Nëntor 2012
    Me 27 nentor 2012 ne oren 15 ne Stat Islan u zhvillua nje" Konferenc shkencore Organizuar nga Akademia e shkencave shqiptaro Amerikane dhe Istituti Gjergj Kastrioti Skenderbeg. Kryatar i Akademise shkencave Prof dr Skender Kodra PhD. Drejtori Instituti Gj.Kastrioti M.Rrapo Ruci qe kishte siguruar lakalin falas dhe zburimin e salles me flamuj portret citate Salla ishte e mbushutr plote me atdhetar nga gjitha trevate Nga Cameria ne Shkupe, Prishtin, Plav gusi,Malsi Gjakoves deri ne Vucitern.Fjalen e rastite e mbajti Kryetari i akademise Prof kodra.Pastaj Gazetari dhe shkrimtari Mr.Pierr Pandeli Simsia punimet e konferences i letrarizoi.ai kishte bere nje regji terheqse dhe te ngrofte.Kordinatoret ishin te repte Mr.M.Pacuku porositi qe te lexohen 4-5 faqe.Minutazhi esht 15. Qe ne fillim u tregua i ashper ne kuptimin e mire te fjales {Koha mbaroj{ Fiket mikrofon duatrokitet referusin.Pyes njerin cfar profesion ka patur ne shqiperi oficer madhor ka qene.Ah sa mire po bene. Edhe Kryterit akademis Mr .Kodres ja nderprau fjalen(per sentece) tek po ndanta certifikata. Si patriot e bablok qe eshr Z. Kodra fliste dhe dy fjal per cdo person.Kur u bene 15 minuta Mbaraj afati tha Mr.Pacuku. po une po shperndaj ftesat. Mire jepja tjeter kujte ashtu u veprua.disa tema qen shume interesante Per bashkimin kombetar,Per Malsin e madhe ngritja e flamurit ne decic nga Ded gjo luli e Mehmet sheopndi,konferecat e e ambasadorve,Shtegtimi flamurit nga Gjergj Kastriti drri tek I.Qemali dhe Pavarsiaia e kosoves.,Per camerin e disa qe nuk po me kujtohen Mesazh pershendetje nga P r e s i d e n t i i Sh.B.amerikes Honorable Barack H.Obama derguar peer 100 vjetorin.si dhe Prof dr Sami Repishti Phd.patriot dhe intelekrual i shquar i ceshtjes kombetare.Nenkryetari akademis dr.Namik Shehu aktiviste i shquar ne ceshtjet kombere.Por une nuk i kisha vu detyre vehtes te jepja kronik sepse shkova pak vone dhe kishte shume gazetar e kameraman.Me gjith ate me qen se nuk esht permend fare ne keto kronika e ndiej per detyre sado pak te informohet opinionin9Jo saktesisht per cdo gje) Drejtori institutit Mr.Ruci nje burre i qente por qe ne heshtje kishte bere shume pune.kishte pregatit dhe nje salle per ata qe lodhen te pine duhane kafe caj.pije freskuse te shumllojshme made In albnia dhe ushqime koktej.Kaluma nje pas dite shqiptare si ne Shqiperi-Atrberi atdhe.Nje shtepi e madhe keshtjell e rrethume ne te 4 anet me dy hyrje qe te kujton kalat ne shqiperi]kati i pare ishte ne funksion te Instituti Gjergj Kastrioti por ne rastin konkret te konference perbashket te 100 vjetorit pavarsisiUne kisha nje obligim nga te paret qe luftuan shume per liri e pavarsi akademia m kishte derguar nje ftes per te marr pjes e referuar.Por koha ishte e ftofte me debore dhe shume larg ne ishiull Me 4 menyra transçpoprti shkova Kemb, Autobus ,tren ,Traget, dhe veture. Isha vetem shoket qe planifikuam me shkue firuen rruges.Kur po dilja nga trageti kerkoja te merrja orinetimin si shkohet me kemb me autobue.Kerkova leje disa personave si mund shkoj ne kete adres.Po pse done me shkue ketu 21 kurt street state island?.Kam nje mbledhje atehere me tha shqiptar je ?po i thash Hajde tha esht Rusi drejtor Prit ta shof shikova referatin ne faqe te pare kisha pershendetjen te nderuarin Mr Rrapo ruci dhe aty kisha edhe enmrin e drejtosrit jo tha nuk e ka ruci po rosi esh une nxora lapsin dhe bera Rosi Kur done qe mbiemri kishte qen ruci.Ai ishte nga dibra kishte jetuar 12 turqi e 8 vjet new York.Kishte pas nje fatkeqesi djali i vetem i kishte pseu aksident 5 vjet ne krevat dhe i kishte vdek kishte dh nje vaje e bashkshorten.shkuam ke autobusi sapo iku hajde tha u kthyem prape ai ecte me shpejt,fliste ne telefon dhe une nuk desha ta shqetsoja. kur dualem ne nje kryqezim me tha po presim pak.a esht larg ne kemb e pyeta?po tha.tani po vjen bashkshortja me makin e shkojm.i thash te qita pune.jo asgje tha duke biseduar erdhi bashkshortja u pershendetem .Ajo na orjetoj Jo ketu ku esht flamuri ne ballkon por po ju degoj drejt e ku behet mbledhje.ska nevoj i thsh shkoj ne kemb.edhi edhe shoqerusi me futi brenda e i tha njerit beni vend te ulet shkova u ula kur e shof te dera ne kemb ja bera me dore hjde hyri por u le lag.nuk e takova kur iku.vinta nga pune ne Manhattan ishte i lodhur.kur mbaruam pyeta si shkohet tek trageti??Nate ora 20.binte shi. nje nipe i joni nga plav gucia Mr.Rrustem Ulaj-folklorist ,shkrimtar ekonomiste ne profesione me tha diuke hecur une nuk di gje si shkohet po hajde ta pyse njerin.i tha e njef fatbardh docin emer i degjuar por tani po takohemi Z.Rrustem i thote a ke vend me marr Fatbardhin esht daja ime. deri ne Bronx jo tha ne Bronx po ku te done ne Amerik e coje:Ky diskutoj per ceshtjen e bashkimit kombetar e elektrizoj sallen.kishta qen profesor ne Gjimnazin e gjakoves dhe kishte mbaruar studimet ne amerik per drejten nedrekombetare ishta master studjonte per PhD.Flist qart,me pasion,rrjedhshem dhe komunikonte me sallen .Pjesmarrse kishte dhe Ms Lady nga krahina te ndryshme qe diskutuan apo referuan me kom,petece. Ja qe ka edhe njerz te mire te shoqrushem te respektushem Mua s me mbetet gje vec te falenderoj per gjithsha. kerkoj falje per harresa Me urimet me te mira Fatbardh doci