Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Rrihet për vdekje pakistanezi myslyman akuzuar për blasfemi
English

Rrihet për vdekje pakistanezi myslyman akuzuar për blasfemi

Një turmë në Pakistan ka sulmuar një stacion policie dhe rrahur për vdekje një burrë mysliman të akuzuar për përdhosjen e Kuranit.

Viktima i paidentifikuar ishte dorëzuarme pare në polici pasi faqet e djegura të Kuranit janë gjetur në një xhami në rrethin e Dadu, 330km (200 milje) në veri të Karaçi, ku ai kishte qenë duke qëndruar brenda natës.

Orë më vonë një turmë shkoi në stacionin e policisë, e kapen kete njeri dhe e vranë.

Shefi i policisë se qarkut, Usman Ghani, i tha BBC se incidenti i tmerrshëm ishte filmuar në telefonat celulare. Ai tha se ishte duke u shqyrtuar pamjet për të identifikuar fajtorët.

Tridhjetë persona janë arrestuar në lidhje me sulmin deri tani.

Shefi i policisë lokale dhe pesë prej oficerëve të tij janë arrestuar për dështimin ne mbrojen e personit te dorezuar ne polici.

Jillani Shahzeb i BBC-së thotë se blasfemia është një çështje shumë e ndjeshme në Pakistan, ku rezultatet kanë qenë njerëz të vrarë nga turmat apo vullnetarët.

Ligjet janë shpesh kontraverse dhe keqpërdoren për minoritetet per te persekutuar apo vendosur rezultatet.

KOMENTE