Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Stalini ishte një një burrë i madh, me gabimet të vogla
English

Stalini ishte një një burrë i madh, me gabimet të vogla

Në përvjetorin e 60-të të vdekjes së Jozef Stalin, sundimtarit suprem sovjetik ende ka polemikë rreth asaj se si shohin trashëgiminë e tij në vendin e tij të lindjes Gjeorgji.

Miliona vdiqën kur Stalini imponoi një disiplinë të hekurt dhe terror shtetëror për të çrrënjosur "armiqtë e popullit" dhe për të ndërtuar një shtet komunist.

Por në qytetin e Gorit, ku ai ishte lindur, Këshilli i qytetit vendosi së fundmi të ri-ngrejë një statujë të madhe të Stalinit, ku Qeveria pro-perëndimore e presidentit Mikheil Saakashvili e hodhi poshtë gati tre vjet më parë. Kjo është një shenjë, ku historianët thonë se vendi ka nevojë për t'u përballur me të kaluarën e saj sovjetike.

Tërheqjen kryesore turistike në Gori është muzeu i tij saj për Stalinin. Ndërtesa zbukurime, fotografi heroike dhe maska e përmblidhen të gjitha në një vend të shenjtë që përbën muzeumin e Stalinit që është ndërtuar në vitin 1957.

Por Olga Tochishvili, e cila ka punuar si një udhërrëfyes këtu prej epokës sovjetike, thotë se qëndrimet ndaj Stalinit po ndryshojnë.

"Në Gjeorgji, shumica e brezit të vjetër e duan Stalinin. Ata mendojnë se ai ishte një burrë i madh, me gabimet e tij të vogla. Të rinjtë nuk e duan Stalini, natyrisht. Të rinjtë tanë nuk janë të interesuar në histori dhe ata nuk e pëlqejn Stalinin. "

KOMENTE