Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Hugo Chavez e quan George Bush një DJALL
English

Hugo Chavez e quan George Bush një DJALL

Hugo Chavez perveçse ishte në gjendje të fliste për disa orë non-stop, ai përdorte edhe ngjyra, në kohë, ndaj dhe gjuha jodiplomatike, me Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj shpesh ishin çak i zemerimit të tij.

Këtu është një përzgjedhje e momenteve më të paharrueshme te Z. Chavez:

1. Djalli po vjen

Në një fjalim dramatik në OKB në shtator 2006, Z. Chavez shkëlqyeshëm ka përshkruar presidentin e SHBA Xhorxh W. Bush si "djall".

"Djalli është në shtëpi. Djalli, djalli vetë, është në shtëpi.

"Dhe Djalli erdhi këtu dje. Dje Djalli erdhi këtu. Ndaj dhe sot bie erë sulfuri ende sot.

"Dje, zonja dhe zotërinj, nga kjo tribunë, presidenti i Shteteve të Bashkuara, të cilit unë i referohem si Djalli, erdhi këtu, duke folur sikur kishte në pronësi botën. Vërtet. Si pronari i botës."
Në te njëjtin podium në vitin 2009 Z. Chavez përshëndeti administratën e re amerikane te presidentit Barack Obama. Ai tha: "Kjo nuk ka erë të squfurit më Jo, kjo erë eshte diçka tjetër, erë e shpresës, dhe ju duhet të keni shpresë në zemrën tuaj..".

Xhorxh W. Bush eshte një gomar'

Në një fjalim televiziv kombëtar ne mars 2006, lideri venezuelian nuk ishte i shkurtër nga mënyrat për të përshkruar presidentin Bush:

"Ju jeni injorant, ju jeni një gomar i vogël Rrezik Z. ... ose ta them atë për ju në anglisht. Ju jeni një gomar, Ju jeni një gomar, zoti Xhorxh W Bush..

"Ju jeni një frikacak, një vrasës, një alkoolik, një i dehur, një gënjeshtar, një person i pamoralshëm, Ju jeni i keq. Mëi keqi i këtij planeti, Një njeri ... psikologjikisht i sëmurë, unë e di atë. "

Gomar shkoni në shtëpi "

2. Mos luaj me mua, vajzë e vogël


Condoleezza Rice dhe George W Bush ishin objektiva kryesore për Hugo Chavez
Z. Chavez e quajti ish sekretaren amerikane Condoleezza Rice si "vajzë e vogël" në disa raste.

Në shkurt të vitit 2006, zonja Rice përshkruan Venezuelën si një kërcënim për demokracinë rajonale dhe një "ndihmës" të Iranit.

Gjatë transmetimit të tij të përjavshëm zoti Chavez u përgjigj me një paralajmërim:

"Mos harroni, vajzë e vogël, unë jam si pema gjemb që lule çel në fushë. Unë jap parfum për kalimtarët dhe gjemb për atë që më shtrëngon mua. Mos luaj me mua, Condoleezza. Mos bela me mua, vajzë. "

Ai i dërgoi një puthje nga ekrani zonjës Rice dhe shakaja ju referua asaj si "ngushëllimi."

3. Bler një Peng imperialist

Tony Blair gjithashtu "ndezi" zjarr meZ. Chavez
Ish kryeministri britanik Toni Bler nuk i shpëtoi dot talljes së Chavez. Në vitin 2006, zoti Bler kërkoi Venezuelën të përmbahet nga rregullat e bashkësisë ndërkombëtare. Z. Chavez tha se zoti Blair kishte shkelur këto rregulla shumë nga pushtimi i Irakut.

"Jeni i paturpshëm, zoti Blair. Jeni imorale, zoti Blair. Ju jeni një nga ata që nuk kanë moral. Ju nuk jeni ai që ka të drejtë të kritikojë askënd në lidhje me rregullat e bashkësisë ndërkombëtare.

"Ju jeni një ushtar i cili tenton të favorrizojë Bush-Hitlerin, numrin një, vrasës në masë dhe vrasësi nuk është në planet.

"Shkoni drejt e në ferr, Z. Blair".


4. Në Kubë

Hugo Chavez ishte një kohë të gjatë mbështetës i Kubës dhe udhëheqësit revolucionar të saj Fidel Castro.

Duke folur së bashku me Z. Kastro gjatë një vizite në Havanë në vitin 2005, zoti Chavez tha: "[Njerëzit] më kanë pyetur se si unë mund të mbështes Fidel [Castro] nëse ai është një diktator, Por Kuba nuk ka një diktaturë - kjo është një demokraci revolucionare.. "

5. Një libër për Barack Obamën

Në samitin rajonal të Amerikës Latine në Trinidad dhe Tobago, në vitin 2009, Hugo Chavez prezantoi Presidentin Obama me librin e Eduardo Galeano-s: The Open Veins of Latin America (venat e hapura të Amerikës Latine): Pesë shekujt e plaçkitjes së një kontinenti, dhe kronika e shfrytëzimit në rajon.

Z. Obama tha se mori librin që ishte shkruar nga Z. Chavez vetë.
Në mes të një fjalimi në qershor të vitit 2010, zoti Chavez filloi duke kënduar një melodi me tekst që përkthehet: "Unë nuk jam i dashur nga Hillary Clinton ... dhe unë nuk e dua atë."

Sekretarja amerikane e Shtetit kishte qenë turne në Amerikën Latine dhe kritikoi qeverinë e Z. Chavez gjatë një interviste televizive në Ekuador. Ajo tha se SHBA ishte e hapur për të përmirësuar marrëdhëniet me Z. Chavez, por se "nuk dëshironte një gjë të tillë".

6. Halloween

Në vitin 2005, Z. Chavez ka lëshuar një sulm për Halloween, duke i thënë bashkatdhetarëve të tij se ai nuk kishte vend në shoqërinë e Venezuelës.

Ai përdori TV e tij të përjavshëm për të transmetuar dhe paralajmëruar se respektimi është rreptësisht një "i huaj", ose me porosi të amerikës veriore.

"Ajo që ata kanë futur këtu, e cila është me të vërtetë një zakon i huaj, është terrorizmi. Ata mbulojnë fëmijët si shtrigat dhe magjistarët, që është në kundërshtim me kulturën tonë."

KOMENTE