Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
28% e nxënëseve të Afrikës së Jugut kanë HIV pozitiv
English

28% e nxënëseve të Afrikës së Jugut kanë HIV pozitiv

Të paktën 28% e nxënëseve të Afrikës së Jugut kanë HIV pozitiv krahasuar me 4% të djemve, tha Ministri i Shëndetësisë Aaron Motsoaledi.

Ai tha se 94.000 e vajzave të shkollës kanë qënë shtatzëna në vitin 2011, dhe kishte 77.000 aborte në qendrat shëndetsore shtetërore.

Rreth 10% e afrikanëve të jugut jetojnë me HIV, thonë statistikat zyrtare.

Z. Motsoaledi është vlerësuar gjerësisht për përpjekjet e tij për të frenuar sëmundjen.

Afrika e Jugut ka ndihmat më të madha në botë me anti-retrovirale.

Numri i njerëzve me HIV-pozitiv edhe pse ndihmat, dhe mjetet janë shtuar për të ndaluar është dyfishuar nga 678.500 deri 1.500.000 sipas statistikave zyrtare.

Qeveria e ish presidentit Thabo Mbeki, i cili vuri në dyshim lidhjen midis HIV dhe AIDS, kishte argumentuar se ajo nuk mund të përballojë këtë trajtim për të gjithë afrikanët e jugut që kishin nevojë.

KOMENTE