Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Ngyrosja e naftës, në Shqipëri u jepet dy kompanive të huaja
English

"Ngyrosja" e naftës, në Shqipëri u jepet dy kompanive të huaja

Kompanitë private “Global Fluids International”, s.a., dhe “Petroleum Consulting Partners”, A.G, marrin me koncesion për periudhën 10 vjeçare markimin e naftës në Shqipëri.

Kontrata parashikon që kompanitë të kontrollojnë naftën që hidhet në treg dhe të vendosin ngjyrën e saj sipas përdorimit ndërkohë deri tani ishte bërë nga kompanitë që tregëtonin "arin e zi".

Vendimi është kundërshtuar nga Përfaqësues të shoqatës së hidrokarbureve me argumentin se shtesa e një hallke të panevojshme për ngjyrosjen e naftës do të shtojë kostot për ta, e cila padyshim do të pasqyrohet në treg dhe barrën e saj do ta paguajë konsumatori.

KOMENTE