English

Kina shton masat ndaj gripit të shpendëve

Kina po rrit përpjekjet e saj për të kontrolluar përhapjen e një tendence të re të gripit të shpendëve i cili ka vrarë gjashtë vetë në vend deri tani.

Autoritetet në Shangai, ku katër vdekjet janë të regjistruara, kanë mbyllur tre tregjet e pulave dhe kanë ndaluar importin e të gjitha shpendëve të gjalla në qytet.

Kina tani ka identifikuar 16 raste të brendshme të virusit H7N9.

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se nuk ka ende dëshmi se virusi po transmetohet në mes të njerëzve.

Rastet e njerëzve me H7N9 kanë ndodhur të gjitha në Kinën lindore, në Shangai dhe provincat e saj fqinje të Anhui dhe Zhejiang.

Të enjten, zyrtarët filluan vrasjen e të paktën 20.000 zogjve në Shangai, pasi virusi u zbulua në pëllumba të shitura në tregun Huhuai.

Tregtarët e shpendëve të gjalla - si pulat që tradicionalisht janë shitur në Kinë, gjithashtu janë ndalur në një treg në qytetin e Hangzhou Zhejiang, pasi virusi u zbulua duke u shitur atje.

"Njerëzit janë të shqetësuar," tha Yan Zhicheng, një banor i moshuar Shanghai, për agjencinë e lajmeve AFP.

"Populli në Shanghai ha shumë rosa dhe mish pule. Tani ne nuk mund t'i hamë."

Një tjetër banor nga Shanghai, Shao Linxia, ​​tha se ajo nuk do të blerë ushqim në tregjet tradicionale, por në vend të kësaj do të përdorë supermarkete të mëdha.

"Unë nuk mendoj se është e sigurt për të vizituar tregjet" tha ajo për Reuters,

Autoritetet në Hong Kong kanë marrë masa shtesë, duke përfshirë kontrolle në pikat e emigracionit, ndërsa vendet e tjera në rajon kanë nxitur reagimet e tyre të influencës.

H7N9 është një formë e gripit të shpendëve i cili nuk është gjetur në njerëzit. OBSH thotë se informacioni në lidhje me atë është ende i kufizuar, por që të gjitha viktimat kanë pasur pneumoni të rëndë, me simptoma të përfshirë ethe dhe gulçim.

Nuk dihet ende se si të gjitha infeksionet ndodhën, dhe e pamundësojnë konfirmimin në rastet e transmetimit nga njeriu ne njeri.

Qeveria kineze ka premtuar të ndajë informacion në lidhje me virusin, pasi u akuzua për përpjekje, për të mbuluar krizat shëndetësore në të kaluarën.

KOMENTE