English

Bombardimi në Boston: FBI zbulon gjurmë tenxhere me presion

Bomba që synoi maratonën të hënën në Boston mund të kenë qenë e paketuar në një tenxhere gatimi me presion, thonë hetuesit

Pamjet nga një Sigurim i përbashkët Homeland dhe FBI-së tregojnë mbetjet e një çante shpine të errët, me një pajisje detonimi dhe copa metali të coptuara.

Tre vetë u vranë dhe më shumë se 170 u plagosën kur dy bomba shpërthyen afër vijës së finishit të hënën.

Ata që vdiqën ishin një tetë-vjeçar, një grua 29 vjeç dhe një student pasuniversitar nga Kina.

Paul Adams i BBC-së, në Boston, thotë se manifestime të heshtura për viktimat u mbajtën në të gjithë qytetin të martën si Bostonianet luftonin ende për të kuptuar pse dikush dëshiroi aq shumë për të sulmuar maratonën e tyre.

Presidenti Barack Obama do të udhëtojë për në Boston të enjten për memorialin.

KOMENTE