Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Klubi kryesues i futbollit brazilian është quajtur klub talebanësh
English

Klubi kryesues i futbollit brazilian është quajtur klub talebanësh

Klubi kryesues i futbollit brazilian u ka kërkuar mbështetësve të saj dhe lojtarëve të braktisin një fushatë inkurajuese ne internet ku ata paraqiten si luftëtarë talebanë permes fotove te postuara online.

Fushata filloi pasi klubi u mund në një ndeshje nga Copa Libertadorese Amerikës së Jugut.

Mbështetësit pyete në Twitter lojtarët dhe tifozët e tjere për të "treguar shpirtin e tyre luftëtar" dhe të bashkohen me fushatën.

Në një deklaratë, klubi thotë se nisma e madhëron terrorizmin.

Disa lojtarë, përfshirë brazilianin Fred kanë postuar fotot me fytyrat e tyre të mbuluara pjesërisht nga shalle me ngjyra të klubit.

Fluminense, të cilët janë kampionët aktuale braziliane, janë të njohur nga fansat e tyre si "një ekip i luftëtarëve".

Klubi në një deklaratë eshte shprehur: ".. Qëllimet e atyre që filluan këtë lëvizje dhe janë bashkuar me te, përleshen me imazhin e talebanëve, për të cilët janë terroristët dhe luftëtarët jo te shëndetshëm. Kjo është arsyeja pse Fluminense Football Club denoncon këtë fushatë"

Klubi përshkroi fushaten "të jesh një luftëtar taliban",si një "thirrje për dhunë".

Mbështetësit e Fluminense ishin zemëruar pas disfatës së ekipit të tyre në Ekuador të dielën.

Psalmet braziliane te futbollit janë tejet politikisht jo korrekte, me referenca nënçmuese ndaj klasës, racës, gjinisë dhe homoseksualitetit.

Disa tifozë në ndeshje me flamuj përshkruanin figura kontroverse të tilla si Ayatollah Khomeini, Sadam Huseini dhe Osama bin Ladenin në ngjyrat e klubeve të tyre.

Por ndersa Brazili përgatitet të presë Kupën Botërore të vitit të ardhshëm, korrespondentët thonë se autoritetet e futbollit janë duke u bërë më të vetëdijshëm se qëndrimi i tifozëve 'mund të dëmtojë imazhin e vendit.

KOMENTE