Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Profesori Niall Ferguson kërkon ndjesë për verejtjen bërë ndaj ekonomistit John Maynard Keynes
English

Profesori Niall Ferguson kërkon ndjesë për verejtjen bërë ndaj ekonomistit John Maynard Keynes

Niall Ferguson, profesori i historisë ne Harvard ka kërkuar ndjesë për verejtjen qe i pati bere ekonomistit John Maynard Keynes duke thene se nuk u kujdes për të ardhmen e shoqërisë, sepse ai ishte homoseksual dhe nuk kishte fëmijë.

Prof Ferguson, i lindur në Skoci, i bëri këto komente në një konferencë në Kaliforni të enjten.

Z. Keynes ishte një ekonomist me ndikim britanik, i cili vdiq në vitin 1946.

Prof Ferguson ka kërkuar ndjesë tani "pa rezerva" për atë që ai e quajti "budalla" dhe vërejtje te "pandjeshme".

Verejtja ndaj z. Keynes kishte ardhur si rezultat i pyetjes qe i ishte bere profesorit mbi komentimin e shprehjes se thene nga Keynes: "në afat të gjatë, ne jemi të gjithë të vdekur".

KOMENTE