English

Assad paraljamëron Izraelin për sulme ajrore

Presidenti i Sirisë Bashar al-Assad, ka paralajmëruar Izraelin se do të përgjigjet për çdo sulm të ardhshëm ajror.

Z. Assad tha për një kanal televiziv libanez se ka një kontratë ruse për të furnizuar atë me raketa ajrore të mbrojtjes - por nuk ka konfirmuar asnjë furnizim.

Izraeli ka paralajmëruar se do të sulmojë nëse sistemi është përdorur kundër tij. Ajo ka kryer sulme për të ndaluar armët që janë dërguar te Hezbollahu në Liban.

Ndërkohë luftimet të rënda vazhdojnë në qytetin sirian të Qusair.

Një mjek sirian ka përshkruar tmerret që jetojnë atje, duke i thënë BBC-së se më shumë se 600 njerëz të plagosur u bllokuan pa marrë ndihmën mjekësore.

"Mungon jo vetëm uji që duhet për nevojat e përditshme por kryesorja se kishin pritur 3-4 ditë edhe për ujë të pijshëm" tha ai.

Gjeneral Selim Idriss, shefi ushtarak i grupit të rebelëve sirianë, Ushtrisë Pa pagesë siriane, i tha BBC të mërkurën se më shumë se 7,000 luftëtarë të Hezbollahut ishin duke marrë pjesë në sulmet mbi Qusair.

Ndërkohë, zyrtarët e SHBA dhe Britania e Madhe janë në kërkim në raporteve të pakonfirmuara se një grua amerikane dhe një burrë britanik janë vrarë në Siri.

Kjo pason një raport të transmetuar nga televizioni shtetëror sirian ku tregon organet dhe kartat e identitetit të perëndimorëve të vrarë nga trupat qeveritare, ndërsa luftonin me rebelët në veri-perëndim të provincës Idlib.

Zyra e Jashtme në Mbretërinë e Bashkuar, tha të premten se ishte në dijeni të raporteve rreth shtetasit britanik dhe ishte duke kërkuar informacion.

KOMENTE