English

Protestuesit në Turqi kthehen në rrugët e Ankarasë dhe Stambollit. Më shumë se 1.700 arrestime

Qindra protestues janë kthyer në rrugët e Stambollit dhe Ankarasë, pas dy ditëve të trazirave që kanë shënuar më shumë se 1.700 arrestime.

Kryesisht protestues paqësorë tundnin flamujt në Sheshin Taksim të Stambollit, por pati raportime se policia kishte gjuajtur me gaz lotsjellës në sheshin Kizilay në Ankara.

Kryeministri turk Rexhep Tajip Erdogan tha se protestuesit ishin duke u përpjekur për të minuar demokracinë.

Protestat përfaqësojnë trazirat më të qëndrueshme anti-qeveritare brenda disa vitesh.

Korrespondentët thonë se shumë njerëz janë të ngopur me qeverinë, të cilat ata besojnë se është duke u bërë gjithnjë e më autoritare dhe duke u përpjekur për të marrë larg disa prej lirive të tyre personale.

KOMENTE