Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Çiklistët lakuriq bllokojnë rrugët në qytet. (FOTO)
English

Çiklistët lakuriq bllokojnë rrugët në qytet. (FOTO)

Mijëra çiklistë lakuriq kanë udhëtuar nëpër rrugët e Mexico City për të shënuar rekordin botëror në Udhëtimin lakuriq me biçikleta.

Ngjarja është që të rrisë ndërgjegjësimin e rëndësisë së çiklizmit për ushtrimin dhe si një mënyrë për të zvogëluar lëndët djegëse fosile.

Organizatorët thonë se të qënit lakuriq mbi biçikletë thekson brishtësinë e trupit të njeriut dhe nevojën që shoferët të jenë më të kujdesshëm në rrugët e qytetitdhe kudo.

Lëvizja filloi nëntë vjet më parë në Kanada dhe është mbajtur çdo vit në qytete të ndryshme nëpër botë.

Trafiku në Mexico City erdhi në një qëndrim të çiklistëve ku dhe janë marrë fotot e tyre lakuriq.

Çiklistët Naked gjithashtu dolën në rrugët e Londrës.
Miliona automjete bllokojnë rrugët çdo ditë duke bërë çiklizmin një sfidë serioze.

Një çiklist, i quajtur vetëm si Mila, tha se kjo mënyrë ishte mënyra më e mirë për të dhënë mesazhin e tyre të gjithë politikanëve.

"Në Meksikë është një makth ngarja me biçikletë," tha ajo. "Personi konsiderohet sikur nuk ekziston, sikur është një fantazmë."

Çiklistja Yovana Floyd shtoi: "Ne kemi frikë të shkojmë jashtë çdo ditë dpasi kemi frikë nëse ne do të kthehemi në shtëpitë tona."

Mediat meksikane vlerësojnë se rreth 300 çiklistë morën pjesë në demonstratë.

KOMENTE