Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Humbin jetën 19 zjarrfikës amerikanë. Obama i quan heronj
English

Humbin jetën 19 zjarrfikës amerikanë. Obama i quan heronj

19 zjarrfikës amerikanë janë vrarë në krye të detyrës duke luftuar zjarrin e krijuar në qendër të Arizonës, thonë zyrtarët lokalë.

Ata vdiqën duke luftuar me flakët që kërcënonin qytetin e Yarnell, rreth 80 milje (130 km) në veri-perëndim të Phoenix.

Zjarri ka filluar nga rrufeja të premten dhe është përhapur me shpejtësi në 2.000 hektarë dhe që u favorizua nga një ngrohje e lartë, lagështie ulët dhe erëra të forta.

Arizona dhe pjesë të tjera të SHBA perëndimore - duke përfshirë Kaliforninë - kishte shënuar temperaturat rekord gjatë fundjavës.

Ky është numri më i lartë i vdekjeve për zjarrfikësit në një incident të vetëm që nga shtatori i 2011.

Zjarrfikësit e vdekur janë identifikuar si anëtarë të ekuipazhit Mountain granit hotshots.
"Ne jemi zemërthyer në lidhje me çfarë ka ndodhur," tha Presidenti amerikan Barak Obama në një konferencë shtypi në Tanzani të hënën duke i quajtur heronj.

Senatori i Arizonës John McCain tha se familjet e zjarrfikësve të vdekur ishin në mendimet dhe lutjet e të gjithë amerikanëve.

"Kjo humbje shkatërruese është një kujtesë e rreziqeve të rënda që zjarrfikësit jetojnë çdo ditë në emrin tonë në Arizona dhe në komunitetet e këtij kombi. Sakrifica e tyre kurrë nuk do të harrohet," tha ai në një deklaratë.

KOMENTE