Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Koronavirusi i ri (MERS-nCV) që po shkakton vdekje në njerëz
English

Koronavirusi i ri (MERS-nCV) që po shkakton vdekje në njerëz

Një burrë i infektuar me sindromi respirator Lindor, koronavirusin (Mers-NCV), ka vdekur në një spital në Mbretërinë e Bashkuar.

Pacienti, i cili ishte 49 vjeç, ishte duke u trajtuar për mosfunksionim të nveshkave dhe sindromi akut respirator.

Ai u dërgua në Spitalin St Thomas 'në Londër nga Katari në shtator të vitit të kaluar.

Deri tani ka patur 41 vdekje nga virusi, i cili doli vitin e kaluar dhe është i ngjashëm me ato që shkaktojnë SARS dhe të ftohtin.
Një deklaratë e spitalit tha: "Guy dhe St Thomas 'mund të konfirmojnë se pacienti me sëmundje të rënda të frymëmarrjes për shkak të koronavirusit (Mers-NCV) fatkeqësisht vdiq të premten në 28 qershor, pasi gjendja e tij u përkeqësua, pavarësisht çdo përpjekjeje dhe trajtimi të plotë mbështetës."

Nëpër botë, 77 persona janë të infektuar me virusin. Ai shkakton ethe, kollë dhe një vështirësi në frymëmarrje. Shumica e pacientëve kanë zhvilluar pneumoni.

Rastet janë konfirmuar në Jordani, Katar, Arabi Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Francë, Gjermani, Itali, Tunizi dhe Mbretërinë e Bashkuar.

Në një deklaratë në muajin maj Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka thënë: "Shqetësimi më i madh botëror është rreth potencialit të madh për tu përhapur, që ka ky virus i ri .

"Kjo është pjesërisht për shkak se virusi tashmë ka shkaktuar sëmundje të rënda në vende të shumta, edhe pse në numër të vogël, dhe ka vazhduar në [Lindjen e Mesme] rajon që nga viti 2012.

Një gjë është e sigurt, se ky virus përhapet kur personi ka kontakte të ngushta me personin e infektuar.

KOMENTE