Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Mers, Virusi i ri, mendohet të jetë i njëjtë si SARS
English

Mers, Virusi i ri, mendohet të jetë i njëjtë si SARS

Mers, Virusi i ri, i cili ka vrarë gjysmën e atyre të infektuar, mund te arrije të njëjtën shkallë si Sars, thone ministrat në Arabinë Saudite.

Shumica e 90 rasteve te prekur deri tani jane raportuar se jane në Arabinë Saudite.

Mers eshte nga i njëjti grup i viruseve si dhe SARS, i cili vrau 774 njerëz.

Megjithatë, një analizë e detajuar e rasteve saudite, të botuar në Sëmundjet Infektive, ka tërhequr vërejtjen për "boshllëqe të mëdha" në kuptimin e virusit.

Lindja e Mesme sindromi respirator koronavirus (Mers) u shfaq në vitin 2012 dhe ka infektuar 90 njerëz në mbarë botën, 45 prej tyre kanë vdekur.

Shqetësimi global është se rastet mund të përhapen më tej, duke i bërë jehonë shpërthimit SARS.

Rastet kanë qenë të përqendruara në Lindjen e Mesme - me pacientët në Jordani, Katari, Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe. Raste të tjera në Francë, Gjermani, Itali, Tunizi dhe Britania e Madhe kanë qenë të gjitha të lidhura me udhetimim në Lindjen e Mesme.

Hulumtuesit në Arabinë Saudite kanë publikuar detajet e 47 rasteve të raportuara në vend.

Ata sugjerojnë një model të burrave kryesisht të moshuar duke u infektuar. Shumica e rasteve ishin edhe në njerëz me probleme të tjera mjekësore, më shumë se dy të tretat e rasteve të raportuara gjithashtu kishtin diabet.

KOMENTE