Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Abuzimi fizik gjatë fëmijërisë, sjell probleme me tiroiden në të ardhmen
English

Abuzimi fizik gjatë fëmijërisë, sjell probleme me tiroiden në të ardhmen

Gratë që kanë vuajtur abuzim fizik gjatë fëmijërisë, sipas një studimi të ri kanë shumë mundësi të vuajnë nga problemet e tiroides.

"Ne kemi gjetur një shoqatë grash të konsiderueshme, që kanë çrregullime të tiroides pasi janë abuzuar gjatë fëmijërisë," tha profesori udhëheqës i studimit njëkohësisht drejtues në Universitetin e Torontos, Fakulteti i punës sociale z.Esme Fuller Thomson, gjatë një deklarate për shtyp në universitetin ku drejton.

"Fillimisht kemi menduar se lidhja do të shpjegohet nga faktorë të tillë si stresi nga abuzimi i përditshëm, pirja e duhanit ose alkoolit - karakteristikat lidhen me të dyja si me abuzimin fizik në fëmijëri dhe me çrregullim të tiroides - edhe pse faktorë të tjerë që përshtaten shprehin se gratë që kishin qenë të abuzuar fizikisht në fëmijëri kanë pasur 40 për qind mundshmëri më të lartë të çrregullimeve tiroide se sa moshatarët e tyre që nuk ishin abuzuar në fëmijëri" tha Fuller Thomson.

Hulumtuesit analizuan të dhënat te 13,000 të rritur kanadezë. Më shumë se 1,000 gra raportuan se ishin abuzuar fizikisht para se ato të mbushnin 18 vjeç dhe rreth 900 kishin qenë të diagnostikuar me çrregullim tiroidesh.

Studimi u botua në internet 29 korrik në Gazetën e Keqtrajtimit, agresioni dhe traumës.

Efektet afatgjata të abuzimit fizik të fëmijërisë në tiroide "mund të jenë për shkak të mënyrës së traumave dhe ato ndryshojnë mënyrën se si një individ reagon ndaj stresit gjatë gjithë jetës," tha bashkë-autoria e studimit Loriena Yancura, një profesore e asociuar për familje dhe në shkencat e departamentit të konsumit në Universitetin e Hawaii, në konferencën për shtyp.

"Një rrugë e rëndësishme për kërkime në të ardhmen është e mundshme për të hetuar mosfunksionimin në prodhimin e hormonit e ''fight-or-flight'', kortizolit, ndër të mbijetuarit e abuzimit," shtoi ajo.

KOMENTE