Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Hamburgeri i parë, prodhohet në laboratorë dhe hahet në konferencë
English

Hamburgeri i parë, prodhohet në laboratorë dhe hahet në konferencë

Më në fund është arritur gatimi i një burgeri të parë në kushte laboratorike i cili është ndarë dhe ngrënë në një konferecë shtypi të hënën në Londër, të hënën.

Shkencëtarët morën qeliza nga një lopë, dhe në një institut në Holandë, i kthenë ato në shirita të muskujve dhe më pas të kombinuara për të bërë një Patty.

Hulumtuesit thonë se teknologjia mund të jetë një mënyrë e qëndrueshme për të përmbushur atë që ata thonë se është një kërkesë në rritje për mish.

Kritikët thonë se të hahet më pak mish do të jetë një mënyrë e lehtë për të trajtuar mungesat e paragjykuara ushqimore.

Burger u gatua nga kuzhinier Richard McGowan, nga Cornwall, dhe u shijua nga kritikët e ushqimit Hanni Ruetzler dheJosh Schonwald.

Pas provës me Burger, studiuesit austriakë të ushqimit znj. Ruetzler tha: "Unë isha duke pritur që të jetë më e butë ... ka disa shije intensive, është afër mishit, ka një konsistencë të qëndrueshme, është e përsosur, por mua më pëlqen me kripë dhe piper, gjë që këtu mungojnë."

Për shkrimtarin Z. Schonwald tha: Kur e kafshoj ndjehet si një hambuger, por mua më mungon yndyra brenda."

Prof Mark Post, nga Universiteti i Mastrihtit, shkencëtar tha: "Kjo është një fillim shumë i mirë."

Profesori tha se mishi ishte i përbërë nga dhjetëra miliarda qeliza tërritur në laboratorë. I pyetur se kur laboratori do të rritë Burgers për në treg, ai u përgjigj se do të marrë kohë, por ajo që ë shtë e rëndësishme të them dhe pranojmë, është që ai mund të realizohet.

KOMENTE