English

Bagdadi goditet nga vala e re e sulmeve vdekjeprurëse me bomba

Një seri e koordinuar e bombave në kryeqytetin irakian Bagdad kanë vrarë më shumë se 50 persona dhe dhjetra të plagosur thonë burime policore dhe mjekësore.

Bombat kanë patur në shënjestër lagjet kryesisht Shia gjatë orëve të pikut.

Shpërthimi vdekjeprurës u raportua të jetë në Jisr Diyala në jug-lindje të Bagdadit, ku një makinë bombë vrau të paktën shtatë njerëz.

Dhuna është rritur në Irak në muajt e fundit në mes të tensioneve ndërmjet sunitëve dhe Myslimanët shiit.

Disa shpërthime në rrethin verior të Kadhimiya kanë vrarë së paku pesë njerëz dhe shumë të tjerë u plagosën, sipas raporteve. Gjithashtu është sulmuar dhe periferia veriore e qytetit Sadr.

Së paku 10 bomba të veçanta besohet të jenë hedhur të mërkurën, ku më shumë se 160 persona u plagosën.

KOMENTE