Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Kriza në Siri. Barack Obama thërret kongresin të votojë
English

Kriza në Siri. Barack Obama thërret kongresin të votojë

Presidenti amerikan Barak Obama ka shtyrë votimin në Kongres lidhur mbi veprimet ushtarake në Siri, duke u zotuar të ndjekë diplomacinë për të hequr armët kimike të regjmit.

Damasku e ka pranuar për herë të parë që ajo ka armë kimike, dhe ka rënë dakord që të përmbahen nga një plan rus për të dorëzuar arsenalin e saj.

SHBA ka kërcënuar me greva, pas një sulmi me gaz që vrau qindra persona muajin e kaluar.

Z. Obama fajëson regjimin dhe tha se ushtria do të përgjigjet në qoftë se bisedimet dështojnë. Siria fajëson rebelët për sulmin.

Më shumë se 100,000 njerëz kanë vdekur që kur kryengritja filloi në vitin 2011 kundër presidentit Bashar al-Asad

Raporti më i fundit nga ekspertët e OKB-së të drejtave, të lëshuar të mërkurën, thotë se tortura dhe dhunimi janë të përhapura dhe krimet e luftës janë duke u kryer nga të dyja palët.

KOMENTE