Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Angela Merkel, fituese për herë të tretë (VIDEO)
English

Angela Merkel, fituese për herë të tretë (VIDEO)

Partia konservatore e kancelares Angela Merkel ka fituar zgjedhjet e Gjermanisë, por përfundoi me një rezultat tepër të ngushta, shprehen rezultatet zyrtare.

Merkel kërkoi partinë e saj për të festuar për "një rezultat të super" si ajo dukej e vendosur për një mandat të tretë historik.

Blloku i saj konservator mori rreth 41.5% të votave - por partnerët e saj liberale nuk arritën ti japin asaj pjesë në parlament.

Mendohet se ajo ka të ngjarë të kërkojë një koalicion të madh me Social Demokratët (SPD), të cilët fituan 26%.

Rezultatet treguan se liberal Demokratët e Lirë (FDP) fituan vetëm 4.8%,thuhet se është një fatkeqësi për partnerin e vogël të koalicionit, duke e lënë atë me asnjë përfaqësim kombëtar në parlament për herë të parë në historinë e pasluftës Gjermanisë.

FDP ishte rrahur nga Partia e Gjelbër (8.4%) dhe ish-Partia Komuniste e majtë me (8.6%).

Ka pasur spekulime në një pikë që demokratët e krishterë të zonjës Merkel (CDU) dhe motra e tyre bavareze CSU mund edhe të fitojë vende të mjaftueshme për një shumicë absolute - për herë të parë në një gjysmë shekulli.
1889

KOMENTE