Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Rusia evakuon ambasadën e saj në Libi
English

Rusia evakuon ambasadën e saj në Libi

Të gjithë anëtarët e stafit dhe familjet e tyre janë evakuuar nga ambasada ruse në Libi pasi persona të armatosur sulmuan kompleksin në kryeqytetin, Tripoli.

Ministria e jashtme në Moskë njoftoi se të shpërngulurit kishin mbërritur në Tunizinë fqinje, nga ku ata kishin planifikuar për të fluturuar përsëri në Rusi.

Ajo sugjeroi se incidenti ishte një sulm hakmarrje pas vrasjes së një të dyshuari libian nga një shtetas rus.

Dy Libianët thuhet se u vranë gjithashtu gjatë sulmit ndaj ambasadës.

Ministria e jashtme ruse tha se diplomatët e saj në Tuniz do të mbajnë lidhjet me Libinë.

Gjatë sulmit të mërkurën, nuk u raportuan për viktima ruse, por një makinë dhe prona të tjera u dëmtuan.

Një sulm vitin e kaluar në një kompleks të SHBA-së në qytetin Bengazi vraukatër njerëz, duke përfshirë ambasadorin e SHBA-së, ndërsa një makinë bombë jashtë ambasadës franceze në prill plagosi dy rojet franceze dhe disa banorë.

KOMENTE