Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Valeriana, gjethe e vogël por tepër e ushqyeshme për organizmin
English

Valeriana, gjethe e vogël por tepër e ushqyeshme për organizmin

Përdoreni nëpër sallata pasi është mjaft e ushqyeshme dhe tepër e shëndetshme për organizmin.

Valeriana - eshte nje gjethe e vogel (emri latin Valerianaceae family), ne shqip i themi edhe lule dashi , ose lule fushe. Ne anglisht i thone edhe lule qingji! Eshte mjaft e ushqueshme, mjafton te shihni tabelen e permbajtjes se nutrienteve ne 100gr krahasuar djathtas me nevojat ditore te njeriut!

Energjia 19 kcal
Proteina 2 g
Karbohydrate 2 g
Yndyre 0.4 g
Fibra 1.7 g (30 g)
Sodium 4 mg
Kalium 459 mg (2,000 mg)
Hekur 2.2 mg (14 mg)
Provitamin A 4,250 µg (4,800 µg)
Vitamin C 38 mg (80 mg)
Vitamin B6 0.27 mg (1.4 mg)
Vitamin B9 160 µg (200 µg)

KOMENTE