Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Talebanët me komandant të ri. Kërkon hakmarrje
English

Talebanët me komandant të ri. Kërkon hakmarrje

Talibanët e Pakistanit e kanë quajtur Fazlullah Mulla udhëheqësin e tyre të ri, pas vdekjes së Hakimullah Mehsud në një sulm të telekomanduar, ka thënë një zëdhënës i tyre.

Fazlullah Mullah është një komandant veçanërisht i vijës së ashpër i cili ka qënë në mesin e burrave që qëlluan aktivisten nxënësen Malala Yousafzai.

Ndërsa Mehsud u vra kur raketa goditi automjetin e tij në rajonin e Veriut Veziristan më 1 nëntor.

Qeveria kishte qenë duke u përpjekur për të ngritur bisedimet e paqes, por udhëheqësi i ri tashmë ka hedhur poshtë iniciativën.

Galpin Richard i BBC-së në Islamabad thotë se talebanët kanë treguar se Fazlullah Mullah dëshiron hakmarrje për vrasjen e Mehsudit.

Një zëdhënës i talebanëve i tha BBC-së se militantët do të synojë ushtrinë dhe partinë në pushtet.

Vrasja e Mehsud kishte zemëruar qeverinë pakistaneze. Ministri i Brendshëm Chaudry Nisar Ali Khan tha se greva "nuk ishte vetëm vrasja e një personi, kjo është vdekja e të gjitha përpjekjeve të paqes".

KOMENTE