Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
BE -ja merr vendim për Shqipërinë
English

BE -ja merr vendim për Shqipërinë

Sot Këshilli i Ministrave i Bashkimit Evropian, pritet të marrë një vendim lidhur me statusin e Shqipërisë si vend kandidat për anëtar i Bashkimit Evropian. Në mbështetje të marrjes së statusit, janë shprehur përmes një letre 8 Ministra të Jashtëm të vendeve anëtare të Unionit.

Hartues dhe firmëtarë të letrës janë Ministrat e Jashtëm të Austrisë, Italisë, Kroacisë, Irlandës, Sllovenisë, Estonisë, Hungarisë dhe Bullgarisë, të cilët janë shprehur në mbështetje të vendit tonë, duke kërkuar të votohet pro statusit, bazuar edhe në rekomandimet e Komisionit Evropian. Letra i është dërguar Ministrit të Jashtëm të Lituanisë, z.Linas Linkevicius, i cili drejton Presidencën e Këshillit të Bashkimit Evropian, por edhe znj. Catherine Ashton, përfaqësueses së lartë për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë prshkimit Evropian.

KOMENTE