Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Homoseksualët do të përfaqësojnë SHBA-në, në delegacionin olimpik. Obama dërgon sinjal për Rusinë
English

Homoseksualët do të përfaqësojnë SHBA-në, në delegacionin olimpik. Obama dërgon sinjal për Rusinë

Presidenti Barak Obama ditën e martë ka caktuar haptazi dy yje sportive homoseksualë në përbërje të delegacionit të SHBA-së në Lojërat Olimpike Dimërore , duke dërguar një mesazh për diversitetin në Rusi në mes të një Zhurma mbi homoseksualët që po zhvillohet në Moskë.

Obama zgjodhi legjendën e tenisit Billie Jean King dhe argjenden e hokej mbi akull, gruan Caitlin Cahow për delegacionin amerikan në Olimpiadën e Soçit të cilat fillojnë më 7 shkurt .
Ka pasur edhe një mesazh të qartë për presidentin Vladimir Putin që po prezanton një profil relativisht të ulët, lidhur me konflikte e fundit që janë krijuar mes Rusisë dhe SHBA-së siç është çështja rreth anëtarit të inteligjencës amerikane Edward Snowden .
Në të kundërt , zv/ President Joe Biden dhe gruaja e tij Jill kryesuan delegacionin amerikan në Olimpiadën Dimërore Vankuver në vitin 2010 dhe Zonja e Parë Michelle Obama udhëhoqi mysafirët amerikanë në Lojrat Verore të Londrës në vitin 2012.
Delegacioni Sochi në hapjen e lojërave do të udhëhiqet nga ish- Sekretarja e Sigurisë Kombëtare Janet Napolitano dhe mbreti i patinazhit tashmë në pension Brian Boitano , ambasadori amerikan në Rusi Michael McFaul dhe zëvendës shefi i Shtëpisë së Bardhë i Shtabit Rob Nabors .

Shtetet e Bashkuara do të përfaqësohen në ceremoninë e mbylljes nga Zëvendës Sekretari i Shtetit William Burns , McFaul , Cahow dhe legjendat e shpejtësisë në patinazh Bonnie Bler dhe Eric Heiden .
" Delegacioni amerikan në Lojrat Olimpike përfaqëson diversitetin që është në Shtetet e Bashkuara , " tha zëdhënësja e Këshillit të Sigurimit Kombëtar Caitlin Hayden .
" Të gjithë anëtarët tanë të delegacionit dallohen nga arritjet e tyre në shërbim të qeverisë , aktivizmin qytetar dhe sportiv , " tha ajo .

Miratimi i Rusisë në qershor të një ligji që ndalon shpërndarjen e informacionit rreth homoseksualitetit të miturve ka ndezur protesta nga grupet ndërkombëtare të të drejtave të njeriut dhe thirrjeve për bojkot të parë post- sovjetike në Lojra të vendit .

Obama tha në gusht se ai nuk ishte dakord me idenë e një bojkoti olimpik , por është " mezi pret me të vërtetë " që homoseksualët ose atletët lezbike amerikanë të sjellin medalje në shtëpi.

" Nëse Rusia nuk ka atletët homoseksualë ose lezbike , atëherë , ajo ndoshta do të bëjë ekipin e tyre të dobët , " tha ai .
Putin ka thënë në tetor se Rusia do të ecë e vendosur në rrugën e saj për të siguruar që atletët dhe tifozët në Lojërat Olimpike do të ndjehen të qetë ", pa dallim etnie , race apo orientimit seksual . "

Një super fitues amerikane është shprehur se nuk ndihej rehat deri vonë për të shprehur haptazi gjininë e saj por tani ajo është një mesazhatore që asgjë nuk ekziston ndryshe me të tjerët , çmimet merren njëlloj pasi dhe këta njerëz janë të aftë po njëlloj si të tjerët .
Zgjedhja e saj tashmë është duke u përshëndetur në disa qarqe si një mesazh direkt nga Obama për Putin . Christine Brennan përshëndeti vendimin e presidentit si një " goditje e gjeniut . "
" Mendoni për miliona qytetarë rusë që janë gay , ose kanë një anëtar të familjes ose mik homoseksual , që jetojnë në një komb ku diskriminimi në bazë të orientimit seksual është jo vetëm toleruar, por dhe promovuar , " shkroi Brennan .
" Dhe presidenti i SHBA dërgon një nga fytyrat më të njohura në botë të barazisë dhe të përfshirjes për të marrë pjesë në ceremoninë e hapjes në një rol të tillë të dukshëm ? "
Aktivistët e të drejtave të gay përshëndetën gjithashtu masën .
Të drejtat e njeriut u shprehën se Zgjedhjet e Obamës sjellin një mesazh tolerance dhe respekt për të drejtat individuale dhe dinjitetin njerëzor të lezbikeve, homoseksualëve , biseksualëve dhe transgjinorëve (LGBT ) .
Ky veprim do të " dërgojë një mesazh pozitiv për komunitetin LGBT në Rusi , si dhe zyrtarëve të qeverisë ruse , " tha Shawn Gaylord nga të Drejtat e Njeriut.

KOMENTE