English

8 vjeçarja e veshur me jelek vetëvrasës, arrestohet

Një vajzë 8 vjeçare afgane është ndaluar pasi kishte veshur një jelek vetëvrasës në Afganistanin jugor, thonë zyrtarët.

Ajo u mbajt natën e diel në provincën Helmand, pasi ajo u përpoq për të kryer një sulm mbi policinë kufitare, tha një zëdhënës i ministrisë së brendshme për BBC.

Vajza, e cila tashi është në një gjendje shoku dhe konfuzioni, raportohet të jetë motra e një komandanti të shquar Taliban.

Policia i tha BBC se ishte e inkurajuar për të kryer sulmin, nga vëllai i saj.

Sipas zëdhënësit të ministrisë së brendshme Sediq Sediqi, një nga ushtarët afganë zbuloi vajzën e veshur me një xhaketë vetëvrasje.

Por ajo nuk mundi të shtypë butonin për të shpërthyer jelekun vetëvrasës pasi u arrestua para se ajo mund të kryejë sulmin.

Vajza tani është transferuar në kryeqytetin e provincës Lashkar Gah.

KOMENTE