English

Edmond Leskaj, anëtar i bandës "Gaxhai" ekstradohet nga Italia

Ekstradohet nga Italia Edmond Leskaj, i dënuar me 25 vite burgim nga gjykata për akuzat e vrasjes, pengmarrjes dhe gjobëvënies.

39-vjeçari Leskaj fshihej prej vitesh në Itali. Ai ka qenë pjesë e bandës së Gazmend Brakës në Vlorë, njohur ndryshe si Banda e Gaxhait, gjatë trazirave të vitit 1997. Leskaj ishte në listën e të shumëkërkuarve ndërkombëtar të Interpol Tiranës, i shpallur në kërkim për veprat penale të krijimit të bandës së armatosur, vrasjes me paramendim e kryer në bashkëpunim, vjedhje me dhunë, armëmbajtje pa leje dhe gjobëvënie ndaj biznesmenëve të qytetit të Vlorës.

Banda e drejtuar nga Gazmir Braka dhe Alfred Nebiu (Kakami), i cili më pas u vra dhe u dogj në makinë, e nisi aktivitetin e saj kriminal pas trazirave të vitit 1997. Kjo bandë pati përplasje të forta me banda rivale në Vlorë, ku për pasojë u prodhuan dhjetëra viktima. Gaxhai, që vuan dënimin me burgim të përjetshëm, njihet si kundërshtar i përbetuar i Zanit të Vlorës.

KOMENTE