Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Ukraina në prag të luftës civille
English

Ukraina në prag të luftës civille

Presidenti i parë i Ukrainës pas pavarësisë ka paralajmëruar se vendi është në "prag të luftës civile".

Leonid Kravchuk, president i viteve 1991-1994, i kërkoi parlamentit që të "veprojë me përgjegjësinë më të madhe", ndërsa po diskutojnë një amnisti për të ndaluar protestuesit.

Presidenti Viktor Janukoviç dëshiron çdo amnisti por të jetë e kushtëzuar nga protestuesit që të lënë ndërtesat zyrtare dhe çmontimin e barrikadave.

Shefi i politikës së jashtme të BE-së tha se të gjitha partitë duhet të mbajnë "dialog të vërtetë".

Catherine Ashton, e cila po mban bisedime në Kiev me udhëheqësit e presidentit dhe të opozitës, tha se ishte tronditur nga trazirat, dhe se nuk kishte "asnjë dyshim se rëndësia e gjetjes së një mënyre të shpejtë dhe paqësore është në mendjet e të gjithëve".

"Zgjidhja duhet të gjendet dhe të ndihmojë për të çuar vendin përpara, dhe ajo duhet të jetë një proces politik që është i angazhuar shpejt dhe si duhet nga të gjithë," tha ajo.

"Përgjegjësia në mënyrë të pashmangshme do të bjerë mbi qeverinë për të bërë këtë sa më shpejt të jetë e mundur."

KOMENTE