Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Agjensia elektronike spiune në Kanada mbledh të dhëna nga udhëtarët në aeroport përmes spiunimit
English

Agjensia elektronike spiune në Kanada mbledh të dhëna nga udhëtarët në aeroport përmes spiunimit

Agjensia elektronike spiune në Kanada ka mbledhur të dhëna nga udhëtarët që kalojnë nëpër aeroportin e madh ,raporton Canadian Broadcasting Corporation ( CBC ) raporton .

CSEC ka mbledhur informacion të kapur prej udhëtarëve pu u dyshuar nga' pajisjet me valë që punojnë me sistemin e lirëtë aeroportit gjatë dy javëve , thotë raporti .

Zbulimet vijnë nga dokumentet e dala nga Edward Snowden , thotë CBC .

CSEC është e ndaluar me ligj të japë të dhëna mbi kanadezët ose dikush që ndodhet në Kanada pa një urdhër të përshtatshme .

Misioni i saj kryesor është që të mbledhë zbulime të huaja duke ndërhyrë nëpër telefona dhe internetë jashtë trafikut .

CSEC ( Communications Security Kanada ) , në një deklaratë për CBC , përsëriti se ajo është " e mandatuar për të mbledhur sinjale të huaj për të mbrojtur Kanadanë dhe kanadezët .

" Dhe për të përmbushur këtë rol kryesor të zbulimit të huaj për vendin , CSEC është ligjërisht i autorizuar për të mbledhur dhe analizuar metadata . "

Metadata është informacioni në lidhje me një komunikim - të tilla si data dhe lokacioni i një telefonatë ose e-mail - dhe jo detajet e asaj që është thënë në të vërtetë ose me shkrim .

KOMENTE