Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Homoseksualiteti mashkullor, është një konstrukt social apo gjenetik?
English

Homoseksualiteti mashkullor, është një konstrukt social apo gjenetik?

Në dy dekadat e fundit , dhjetëra punime shkencore janë publikuar në origjinën biologjike e homoseksualitetit - një tjetër njoftim u bë javën e kaluar duke u bërë një ortodoksi shkencore .
Por si e bën atë të përshtatet me teorinë e evolucionit të Darvinit ?

Macklemore dhe Ryan Lewi me këngën e tyre "same love", e cila është bërë një himn jozyrtar i fushatës pro martesës së homoseksualëve në SHBA , pasqyron se sa njerëz homoseksualë ndihen në lidhje me seksualitetin e tyre .

Ai tallet me ata që " mendojnë se është një vendim , dhe ju mund të shëroheni me një trajtim fetar" . Një pakicë e homoseksualëve nuk janë dakord , duke ruajtur se seksualiteti është një konstrukt social , dhe ata kanë bërë një zgjedhje të ndërgjegjshme , krenare për të marrë partnerët e të njëjtit seks .

Por mendimi shkencor është me Macklemore . Që nga fillim i viteve 1990 , shkencëtarët kanë treguar se homoseksualiteti është më shumë i zakonshëm në vëllezërit dhe të afërmit në të njëjtën linjë të nënës , dhe se një faktor gjenetik mendohet të jetë shkaku . Gjithashtu e rëndësishme - edhe pse akoma nuk ka prova mbi këtë teori - thjesht është një studim që ka identifikuar dallimet fizike në trurin e të rriturve të drejtë dhe njerëzve homoseksualë , në një grup kafshësh me sjellje homoseksuale .

Por qëkur homoseksualët dhe lezbiket kanë më pak fëmijë se njerëzit e drejtë , lind një problem .

" Ky është një paradoks nga një këndvështrim evolutiv , " thotë Paul Vasey nga Universiteti i Lethbridge në Kanada . " Si mundet një tipar si homoseksualiteti mashkullor , që ka një komponent gjenetik , të vazhdojë me kalimin e kohës evolutivitetin nëse individët që bartin gjenet që lidhen me këtë tipar nuk janë të riprodhuar? "

Shkencëtarët nuk e dinë përgjigjen për këtë mister darvinian , por ka disa teori . Është e mundur që mekanizma të ndryshëm mund të jenë në punë në njerëz të ndryshëm . Shumica e teorive lidhen me kërkimet mbi homoseksualitetin mashkullor . Evolucioni i lezbeizmit është relativisht nën studim - ajo mund të punojë në një mënyrë të ngjashme ose të jetë krejtësisht e ndryshme nga studimet mbi homoseksualitetin mashkullor/lajme.gen.al/

KOMENTE