English

Policia dhe protestuesit tajlandezë përleshen në Bangkok

Tre persona janë vrarë dhe dhjetëra të plagosur në dhunën që shpërtheu pasi policia tajlandeze filloi duke hapur faqet e protestës në kryeqytet, Bangkok.

Policia është duke u përpjekur për të rimarrë faqet zyrtare që janë bllokuar nga demonstruesit që nga fundi i vitit të kaluar.

Ndërkohë, trupi anti-korrupsion në Tajlandë tha se do të ngrejë akuza kundër kryeministrit Yingluck Shinawatra mbi një skemë të subvencioneve të diskutueshme mbi orizin.

Tajlanda është përfshirë në protestat anti-qeveritare që nga nëntori.

Demonstruesit kanë zënë faqet zyrtare gjatë disa muajve të fundit, duke i bërë thirrje qeverisë të japë dorëheqjen. Qeveria ka njoftuar se dëshiron të rimarrë të gjitha ndërtesat e rrethuar këtë javë.

Zyra e kryeministrit, kryeministria, kanë qenë një pikë qendrore për demonstruesit. Mijëra vetë u mblodhën jashtë ndërtesës të hënën, në një përpjekje për të ndaluar zyrtarët që kthehen për të punuar.

KOMENTE