English

Ukraina paralajmëron Rusinë kundër 'agresioni' në Crimea

Presidenti i përkohshëm i Ukrainës Olexander Turchynov ka paralajmëruar Rusinë kundër çdo " agresioni ushtarak " në Crimea.

Ai tha se trupat e Rusisë nga Flota e Detit të Zi të Rusisë nuk duhet të lëvizin jashtë bazës së tyre detare në Sebastopol .

Paralajmërimi vjen pas burra të armatosur "pushtuan" parlamentin rajonal të Crimea - së si dhe selinë e qeverisë së rajonit rus.

Flamuri rus ishte ngritur mbi të dy ndërtesat në Simferopol . Nuk është e qartë se kush janë këta persona.

" Unë doja ti bëj thirrje udhëheqjes së Federatës Ruse që të respektojnë marrëveshjet themelore për praninë ushtarake të Rusisë në Republikën Autonome të Krimesë , " tha Z. Turchynov BBC-së.
Paralajmërimi i Z. Turchynov erdhi pasi Rusia pati një ditë të dytë të ushtrimeve ushtarake , duke thënë se avionët e saj luftarakë kanë qenë në " gatishmëri luftarake " .

Të mërkurën , Presidenti Vladimir Putin urdhëroi një stërvitje të parakohshme për të testuar gatishmërinë luftarake të trupave në Rusinë qendrore dhe perëndimore , pranë kufirit me Ukrainën . Ushtrime e së enjtes duket të jenë pjesë e kësaj stërvitje , thonë analistët .

Ministria e jashtme ruse shprehu shqetësim në lidhje me atë që e quajti "shkelje masive të të drejtave të njeriut në Ukrainë " .

Mes tensioneve të Rusisë dhe Perëndimit , Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmusen tha se ishte " i shqetësuar për zhvillimet në Krime " dhe i kërkoi Rusisë " që të mos ndërmarrin ndonjë veprim që mund të shkallëzojë tension " .

SHBA ka paralajmëruar kundër çdo ndërhyrjeje ushtarake të Rusisë .

Gjithashtu të enjten , ish- presidenti Viktor Janukoviç lëshoi ​​deklaratën e tij të parë që pas shkarkimit nga detyra, duke u thënë agjencive ruse të lajmeve se ai kishte qenë i " detyruar të kërkojë Federatën Ruse për të garantuar sigurinë time personale nga veprimet e ekstremistëve " dhe se ai ende konsiderohet si presidenti legjitim i Ukrainës .

KOMENTE