Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Ukraina gatishmëri lufte në përgjigje ndaj Rusisë. Obama telefonon Putin
English

Ukraina gatishmëri lufte në përgjigje ndaj Rusisë. Obama telefonon Putin

Ukraina ka urdhëruar një mobilizim të plotë ushtarak në përgjigje të Rusisë e cila ka mobilizuar forcat e saj në Krime .

Kryeministri Arseniy Yatsenyuk tha se Ukraina ishte " në prag të katastrofës".

Në Krime , ushtarët ukrainas u përballën me ushtarët rusë, ndërsa ushtria ruse thuhet se kështë pozicionuar në llogore , në kufi me Ukrainën.

NATO-ja është duke zhvilluar bisedime emergjente , duke thënë se veprimet e Rusisë kërcënojnë " paqen dhe sigurinë në Evropë " .

Presidenti amerikan Barak Obama i bëri thirrje trupave ruse për " shkelje të sovranitetit të Ukrainës " .

Zyrtarët ukrainas të sigurisë kombëtare njoftuan disa masa të tjera të dielën :

Forcat e armatosura të vihen në " gatishmëri të plotë luftarake "
Rezervat të mobilizohen dhe të trajnohen.
Ministri i jashtëm të kërkojë ndihmë nga udhëheqësit e SHBA dhe në Mbretërinë e Bashkuar në garantimin e sigurisë së saj
Të ngrihet Selia e urgjencës
Të rritet sigurimi në vendet kyçe , duke përfshirë impiantet bërthamore
Hapësirat Ajrore të jenë të mbyllura për të gjithë avionët jo- civilë
Ushtarët rusë vazhdojnë të zënë faqet kryesore në gadishullin e Krimesë , duke përfshirë aeroportet dhe shpërndarësit e komunikimit , edhe pse nuk ka pasur dhunë .

Mbretëria e Bashkuar është bashkuar me SHBA , Francën dhe Kanada në pezullimin e përgatitjeve për samitin e G8 në vendpushimin rus Soçi në qershor , si një reagim ndaj vendosjes.

Në Moskë , policia arrestoi dhjetra njerëz në mitingje anti - luftë jashtë ministrisë së mbrojtjes ruse dhe në pika të tjera në qendër të qytetit .

Vonë të shtunën, zoti Obama zhvilloi një bisedë telefonike 90-minutëshe me udhëheqësin rus, Vladimir Putin, dhe i kërkoi atij për të tërhequr forcat përsëri në bazat në Krime.
Z. Putin tha se Moska ka rezervuar të drejtën për të mbrojtur interesat e saj dhe ato të folësve ruse në Ukrainë.

Presidenti Putin ka dorëzuar kërkesën e tij për trupat në parlamentin rus të shtunën ", në lidhje me situatën e jashtëzakonshme në Ukrainë dhe kërcënimin për jetën e qytetarëve rusë", tha Kremlini.

Z. Obama, tha Shtëpia e Bardhë, i tha zoti Putin se mënyra më e përshtatshme për të adresuar ndonjë shqetësim ", është në mënyrë paqësore nëpërmjet angazhimit të drejtpërdrejtë" me qeverinë e Ukrainës dhe organet ndërkombëtare ndërmjetësuese.

Ai i tha zotit Putin se veprimet e tij ishin një "shkelje e të drejtës ndërkombëtare, duke përfshirë detyrimet e Rusisë sipas Kartës së OKB-së, dhe i marrëveshjes së saj ushtarake me Ukrainën në vitin 1997".

Kremlini tha se në thirrjen e tij telefonike me z Obama, Presidenti Putin ", theksoi se ka kërcënime të vërteta për jetën dhe shëndetin e qytetarëve të Rusisë dhe bashkatdhetarëve në territorin e Ukrainës".

KOMENTE