English

Kriza në Ukrainë ndez shqetësime në Evropën Juglindore

Mbështetësit pro - ukrainas mbanin një flamur gjigand kurse aktivistët pro - rusë hodhën gaz lotsjellës mbi ta, gjatë një tubimi në qytetin lindor të Ukrainës, Donetsk në 13 mars . Shumë në Evropën Juglindore janë të shqetësuar për të afërmit në Ukrainë thonë burimet e AFP-së.
Qytetarët dhe banorët e vendeve të Evropës Juglindore janë duke ndjekur nga afër krizën në Ukrainë, duke kërkuar për lajme në lidhje me miqtë dhe të afërmit e tyre në gadishullin e Krimesë , duke mbetur thellësisht të shqetësuar për ndërhyrjen ruse në rajon .

Edhe pse shumë janë në kontakt me miqtë dhe familjen , të dhënat që vijnë nga rajoni në kufirin e Rusisë duken kaotike dhe të pavlefshme , thonë banorët e Evropës Juglindore .

Moska nuk pranoi të njohë qeverinë e re pro - perëndimore në Kiev dhe po mbështet paraushtarakët pro - ruse në Krime , duke ngritur përreth bazat ushtarake duke bërë që të ndihet frika e manovrave ushtarake në brigjet e Ukrainës .

Perëndimi i kërkoi Moskës të tërhë trupat e saj në Krime dhe për të ndaluar mbështetjen e milicisë lokale , por Rusia nuk pranoi të bëjë këtë ose për të filluar bisedimet diplomatike me qeverinë e re në Kiev . Në të njëjtën kohë , qytetarët e frikësuar për sigurinë e të dashurve të tyre vetëm mund të shikojnë dhe të presin.

KOMENTE