Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Vjedhësit e energjisë do të dënohen me burg deri në 5 vjet
English

Vjedhësit e energjisë do të dënohen me burg deri në 5 vjet

Qeveria ka nxjerrë amendamentin më të ri lidhur me vjedhësit e energjisë elektrike.

Të gjithë ata që vjedhin energjinë do të ndëshkohen me burg pasi do të konsiderohet si krim.

Në ligjin ekzistues nuk ishte i qartë përkufizimi për vjedhjen e energjisë, pasi njëherë cilësohej si kundravajtje dhe njëherë si vepër penale. Tashmë me ndryshimin që pritet të bëhet vjedhja e energjisë do të të quhet krim.
Konsumatorët familjarë, të cilët vjedhin energjinë, dënimi shkon deri në tre vjet, ndërsa për biznesin shkon deri në pesë vjetpasi vjedhja e energjisë kryhet për qëllime fitimprurëse tregtare dhe jo për nevoja jetike.

Ndëshkim do të marrin dhe ata që dëmtojnë qëllimisht matësit elektrikë.

KOMENTE