Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Shkencëtarët: Prova të reja që autizmi fillon që në mitër
English

Shkencëtarët: Prova të reja që autizmi fillon që në mitër

Shkencëtarët thonë se kanë prova të reja që autizmi fillon qe në mitër .

Ndryshimet me hope në zhvillimin e trurit para lindjes mund të shkaktojë simptoma të spektrit çrregullim të autizmit( ASD ) , sugjerojne studimet kerkimore.

Studimi , në gazeten mjekeseore britanike, rrit shpresat që të kuptuarit më të mirë të trurit mund të përmirësojnë jetën e fëmijëve me autizëm .

Kjo përforcon nevojën për identifikimin dhe trajtimin e hershëm , thotë një anetar i ekipit nga universiteti i Kalifornisë.

Shkencëtarët amerikanë analizuan indet post- mortem të trurit të 22 fëmijëve me dhe pa autizëm , të gjithë nga dy deri 15 vjeç .

Ata kanë përdorur shënuesit gjenetike për të parë se si kufijtë e trurit , lëvoret , jane nderthurur deri ne formimin e shtresave .

Anomalitë janë gjetur në 90% të fëmijëve me autizëm në krahasim me 10 % e fëmijëve pa autizëm.

Ndryshimet ishin pika-pika në rajone të trurit që përfshinin komunikimin social dhe emocional , si dhe gjuhën , shumë kohë para lindjes , thonë ata .

Kërkuesit , nga Universiteti i Kalifornisë , San Diego dhe Instituti Allen për kerkimet e trurit në Seattle , thonë se natyra e tyre e fragmentuar shpreson se mund të shpjegojë pse disa vegjël me tregojnë shenja të përmirësimit te autizmit nëse trajtohet qe në fillim mjaftueshem .


"Vendimi që këto defekte ndodhin në pjese-pjese në vend të të gjithë tërësisë se lëvores jep shpresë , si dhe pasqyrë në lidhje me natyrën e autizmit , " tha Prof Eric Courchesne , një neuroscientist në Universitetin e Kalifornisë në San Diego .

Dr Thomas Insel , drejtor i Institutit Kombëtar të Shëndetit Mendor , ka thënë : " Nëse ky raport i ri çorganizon arkitekturën në trurin e disa fëmijëve me autizëm është i përsëritur , ne mund të marrim me mend se kjo pasqyron një proces qe ndodh para lindjes .

" Kjo thekson rëndësinë e identifikimit dhe ndërhyrje të hershme . "

Carol Povey , drejtor i Qendrës Kombëtare të Shoqërisë për Autizmin , tha se studimi hedh dritë mbi një paaftësi komplekse dhe shpesh e keqkuptuar .

" Kuptim më i mirë i zhvillimit të hershëm të trurit të fëmijëve me autizëm mund të na ndihmojë të gjejmë mënyra të reja dhe më efektive për të mbështetur rreth 700,000 njerëz që jetojnë me kusht në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar , " tha ajo .

" Autizmi mund të ketë një ndikim të thellë dhe shkatërrues , por mbështetja e drejtë mund të bëjë një ndryshim të madh . "

KOMENTE