Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Avokado, fruti që të fal gjithçka. Hani tani që të jeni perfekt në verë
English

Avokado, fruti që të fal gjithçka. Hani tani që të jeni perfekt në verë

Ky frut ekzotik ka një sërë ushqyesish, në rast se merret në mënyrë të vazhdueshme shton në organizmin e vet 36 për qind më shumë fibra dhe vitaminë E. Në të njëjtën kohë merr edhe një sasi prej 16 për qind magneziumi shtesë mesatares, 16 për qind potasium, dhe 48 për qind vitaminë K

Duke konsumuar frutin e avokados do të arrini të përmirësoni formën fizike, përpara ardhjes së stinës së ngrohtë të verës edhe pse duhen edhe ca ditë. Sipas një studimi të fundit kryer nga instituti i shëndetit dhe ushqimit avokado si frut ka efekte pozitive në dietën ushqimore, duke e bërë atë më të ekuilibruar. Ky frut ekzotik, ka një sërë ushqyesish, në rast se merren në mënyrë të vazhdueshme shton në organizmin e vet 36 për qind më shumë fibra dhe vitaminë E. Në të njëjtën kohë merr edhe një sasi prej 16 për qind magnezium shtesë mesatares, 16 për qind potasium, dhe 48 për qind vitaminë K.

Avokado

Avokado (Persea americana), dardhë gjalpë ose dardhë Alligatori, është një frut i përhapur në Karaibe, Meksikë, Amerikën Jugore dhe atë Qendrore. Ajo klasifikohet në familjen e bimëve me lulëzim Lauraceae, së bashku me kanellën, kamfurin dhe dafinën. Emri “avokado” i referohet gjithashtu frutës së madhe që përmban një farë të madhe, e cila mund të ketë formë vezake ose sferike. Avokadot janë një fryt komercial me vlerë dhe janë kultivuar në zona me klimë tropikale në të gjithë botën (dhe ne disa me klime të butë, si Kalifornia), duke prodhuar një frut me lëkurë të gjelbër me formën e dardhës. Pemët janë pjesërisht vetë të populluara por shpesh janë shumuar me shartim për të mbajtur një cilësi të parashikueshme dhe sasinë e frutave sipas kërkesave tregtare.

Përdorimi

Ky frut i kultivuar, pra avokadoja, ka pak a shumë formën e një veze ose të një dardhe, zakonisht me përmasat e një dardhë të zonës me klimë të butë ose me të mëdha, ka një lëkurë të ndritshme në ngjyrë jeshile në kafe(ose pothuajse i zi). Fruta ka një përmbajtje me të lartë yndyrë se sa frutat e tjera, dhe si i tillë shërben si një lëndë e rëndësishme në dietën e grupeve të ndryshme ku afrohet në ushqime të tjera të ngopura ne yndyre(si mish, peshku, bulmeti, etj). Një avokado e pjekur të jep një presion te butë kur e mban në pëllëmbë të dorës dhe e shtrydh. Mishi është tipik i gjelbër ne të verdhë të artë, kur avokadoja është pjekur. Tuli është i prirë të kthehet ne kafe shpejt pas ekspozimit të tij në ajër. Për të parandaluar këtë,mund te shtohet gëlqere ose lëng limoni në avokado pasi atyre u është hequr lëvorja. Avokadoja është shumë popullor në kuzhinën vegjetariane, duke e bërë një zëvendësim i shkëlqyer për mishin në sanduiçe dhe salate, për shkak të përmbajtjes së lartë të yndyrës. Fruta nuk është e ëmbël, por yndyror. Ajo është përdorur si bazë për salcën meksikane e njohur si Guacamole, si dhe një mbushje për disa lloje sushi, duke përfshirë rrolenë kaliforniane. Avokadoja është i perdorur në gatimet me pula dhe shërben si dolli me kripë dhe piper. Në Brazil, Indonezi, Vietnam, dhe në Indinë Jugore (sidomos ne rajonin bregdetar Karnataka), avokadot janë përdorur shpesh për qumësht dhe herë pas here shtohet ne akullore dhe pjata te tjera. Në Brazil, Vietnam, Filipine dhe Indonezi, një pije e ëmbël përgatitet me sheqer, qumësht ose ujë dhe pure avokadoje, ndonjëherë shtohet edhe shurup çokollate. Në Australi dhe Zelandën e Re, ajo ka shërbyer zakonisht në sanduiçe, në dolli, ose shpesh në gatime pule. Në Ganë, avokadoja përdoret për të mbushur sanduicet. Në Sri Lanka është i përdorur për përgatitjen e një ëmbëlsire tradicionale. Në Meksikë dhe Amerikën Qendrore, avokadot janë përdorur të përziera me oriz të bardhë, në supa, sallata ose në pjatat e pulave dhe mishit. Në Peru avokadot janë konsumuar si në majonezë, shërbeu si një pjatë e dytë me parrillas, e përdorur në sallata dhe sanduiçe, ose ne pjata me ton, e karkaleca deti. Në Kili është përdorur si pure në pule, hamburger, dhe në feta për selino ose salate maruleje. Version kilian i sallatës Cezari përmban feta të mëdha avokadot e pjekura. Në Kenia, avokadoja është ngrënë shpesh si një fryt, dhe është ngrënë vetëm apo i përzier me fruta të tjera në sallata frutash, ose si pjesë e një sallatë perimesh. Në Iran është përdorur si krem rinovim për fytyrën.

KOMENTE